'Fişleme ahlaksızlığın ta kendisi'

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, bütçe konuşmasının fişleme iddialarına değindiği bölümünde "Kişilerin özel hayatlarına girilmesi, fevkalade çirkindir, suçtur, ahlaksızlığın ta kendisidir" ifadelerini kullandı.

11.12.2013 - 20:30

'Fişleme ahlaksızlığın ta kendisi'

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, fişleme iddialarına yönelik, "Ahlaksızlığın ta kendisidir" dedi.

Arınç, konuya 2014 yılı bütçesinin birinci turunda hükümet adına yaptığı konuşmada değindi.

MİT'in, son yıllarda reform niteliğinde çalışmalar başlattığını belirten Arınç, Milli İstihbarat Koordinasyon Kurulu'nun düzenli olarak çalıştığını anlattı.

MİT'e tahsis edilen bütçenin arttığına yönelik haberlerin yer aldığını anımsatan Arınç, "Bu artışın, sadece reform niteliğindeki faaliyetlerin bir mali karşılığı olarak kabul edilmesi gerekir" dedi. Arınç, şunları söyledi:

"MİT konusu gündeme geldiğinde gazetelerde yer aldığı şekliyle "fişlemeler" konusu... Elbette fişlemeler, bir insan hakkında resmi bir görev olmadan, kanunla veya yönetmeliklerde görevlendirilmiş olanların katkısı olmadan, insanların takip edilmesi, özel hayatlarına girilmesi, kişilik haklarına karşı saygısızlık yapılması fevkalade çirkindir, suçtur, ahlaksızlığın ta kendisidir."

Yazılı hukukun belki bu şekle getirilmesinde fayda vardır. Ancak herhangi bir kişi hakkında özel hayatı, inancı, dili, dini, ırkı, yani kendisini temsil ederken yaşadığı, kimliğiyle ilgili gelişigüzel bilgilerin, kanaatlerin veya düşüncelerin kalemlerle yazılıp oralara buralara servis edilmesi, kanun nazarında da suçtur, bunları tasvip etmek de mümkün değildir."

'GAZETECİLİK BAŞARISI SUÇU ORTADAN KALDIRMAZ'
Arınç, Milli Güvenlik Kurulu'nun 2004 yılında Fethullah Gülen cemaatiyle ilgili aldığı kararı yayımlayan gazeteyi de eleştirdi.

Gazetenin suç işlediğini ifade eden Arınç, "'Gazete bir gazetecilik başarısı yapmış' diyebilirsiniz. Bir gizli belgeyi bulmuş, bunu açıklamış, gündeme oturtmuş, bunun üzerine bir tartışma başlatmıştır. Gazetecilik başarısı olarak bakarsanız onu bir kenara koyun. Ama ortadaki kanunlara göre gizli kalması gereken bir belgenin alenen bir gazetenin birinci sayfasından yayınlanmasının, MGK Genel Sekreterliği Kanunu suç olduğunu söylüyor. Gazetecilik başarısı suçu ortadan kaldırmaz" diye konuştu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...