Fizyoterapistler meslek yasası istiyor

Türkiye Fizyoterapistler Derneği üyesi bir grup, meslek yasalarının çıkması için eylem yaptı.

Haberler - Anadolu Ajansı 27.04.2010 - 14:26

Fizyoterapistler meslek yasası istiyor

İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü önünde toplanan dernek üyeleri, üzerinde ''Fizyoterapistler, meslek yasalarını istiyor'' ve ''Fizyoterapistimi istiyorum'' yazılı balonlar taşıyarak çeşitli sloganlar attı.

Burada grup adına bir açıklama yapan Fizyoterapistler Derneği İstanbul Bölge Sorumlusu Feryal Subaşı, bugün 22 üniversitede eğitim ve öğretim alan fizyoterapistlerin sayısının yaklaşık 6 bini bulduğunu belirterek, bu rakamın 2013'te 8 bine ulaşmasının beklendiğini söyledi.

Bugün meslekleri konusunda hiç eğitim almamış kişilerin bu mesleği uygulamasına izin verildiğini savunan Subaşı, ''Bu durumun yanı sıra, farklı ihtisas alanlarından hekimlerle çalışmamız engellenmekte, çalışma alanlarımız kısıtlanmaktadır'' dedi.

Subaşı, Sağlık Bakanlığı ve TBMM'den, fizyoterapistlik mesleğiyle ilgili kanuni düzenlemenin yapılması için talepte bulunduklarını ifade ederek, ''Bunların gerçekleşebilmesi için, hastalıklara veya engellere karşın hayatı yaşanılabilir ve anlamlı kılma yolunda ilerlemeyi ilke edinmiş olan biz fizyoterapistlerin mesleki haklarını tanımlayan ve koruyan, dolayısıyla Fizyoterapistlik mesleğine anlam katacak olan meslek yasamızın çıkartılmasını talep ediyoruz'' şeklinde konuştu.

Abant İzzet Baysal Ünıversitesi Kemal Demir Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Yüksekokulu öğrencileri ve Bolu'daki çeşitli hastanelerde çalışan fizyoterapistler de oturma eylemi yaptı. Abant İzzet Baysal Ünıversitesi Kemal Demir Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Yüksekokulu öğrencileri ve Bolu'daki çeşitli hastanelerde çalışan fizyoterapistler de oturma eylemi yaptı.

AŞKIN KANUNU VAR, FİZYOTERAPİSTLERİN YOK
Derneğin Denizli Temsilcisi Emre Başkan da, Delikliçınar Meydanı'nda toplanan grup adına yaptığı açıklamada, 50 yıldır çözülemeyen sorunlarının çözüme kavuşturulmasını ve mesleklerine ilişkin yasanın çıkarılmasını beklediklerini söyledi.

Meslekleriyle ilgili kanun çıkarılmadığı için Türkiye genelinde yaklaşık 6 bin fizyoterapistin kötü koşullarda çalışmak zorunda kaldığını ifade eden Başkan, ''Bizler, 50 yıla yakındır göz ardı ediliyoruz. Bu yasa bizim gecikmiş hakkımız. İvedilikle meslek kanunumuzun çıkarılmasını talep ediyoruz'' dedi.

''Aşkın bile kanunu var, fizyoterapistlerin kanunu yok'', ''Fizyoterapist açılımı bekliyoruz'' yazılı pankartlar açan grup, basın açıklamasının ardından dağıldı.

Sayfa Yükleniyor...