Flamenko'nun asi kadını İstanbul'da

Tutkunun ve ateşin dansı olarak bilinen flamenkonun duayeni Ursula Lopez ve ekibi Türk izleyiciyle buluşmaya hazırlanıyor.

05.11.2014 - 11:55

Flamenko'nun asi kadını İstanbul'da

Tutkunun ve ateşin dansı olarak bilinen flamenkonun duayeni Ursula Lopez ve ekibi, flamenko ezgilerinin en iyi yorumcularından Rafael de Utrera ile birlikte 21 - 22 Kasım 2014 tarihinde TİM Show Center’ da izleyicisiyle buluşmaya hazırlanıyor.

Hayata dair her şeyi dansıyla sahneye uyarlayan ve izleyiciyi adeta büyüleyen Kordoba doğumlu Lopez, akademik kariyerine genç yaşta başlamış, dünyaca ünlü üstatlarla çalışmış, dansla hayat bulan ender sahne sanatçılarındandır.

BİYOGRAFİ

Ursula Lopez Montilla'da (Kordoba) doğdu. Akademik formasyonuna çok genç yaşta başlayan sanatçı, klasik İspanyol dansı ve balesinden mezun oldu. Kısa süre sonra, eğitimine devam etmek için Sevilla'ya gitti, flamenko dalında çalışmalarını sürdürdü; bu bağlamda Manolete ve Manolo Marin gibi büyük üstatlarla çalıştı. Manolo Marin, onun Carlos Saura'nın yönettiği Carmen operasında profesyonel kariyerine başlamasında önayak oldu.

1996'da Compania Andaluza de Danza'ın bir üyesi oldu, burada sekiz yıl çalıştı. Gösterilerin hepsinde solo dansçı olarak yer aldı, dünyanın belli başlı festival ve tiyatrolarında turneye çıktı. Maria Pagés'in “El Perro Andaluz”u, Jose Antonio'nun Madrid Kraliyet Tiyatrosu’nun açılışında sergilenen “La Vida Breve”si, Manolete'nin “Latido Flamenco”su, Javier Latorre'nin “Cosas de Payos”u, Javier Baron'un “Ramito de Locura”sı, Eva la Yerbabuena'nın “Dharma”sı ve Granada Festivali için Antonio Gades'in son eserlerinden olan Granada Festivali için hazırlanan “Bodas de Sangre” Lopez’in sahne aldığı eserler arasında sayılabilir.

Ursula aynı zamanda 2004 Sevilla Flamenko Bienali’nde, Rafael Campallo ile “Don Juan Flamenko” ve Andres Marin ile “Asimetrias” adlı eserde büyük başarı gösterdi. 2004 yılının Kasım ayında, Ballet Nacional de Espania'da konuk sanatçı olarak görev yapmaya başladı ve 2006 yılına kadar burada kaldı. Bu zaman süresince Jose Antonio Ruiz yönetiminde, “La Leyenda” ve “Cafe de Chinitas” adlı gösterilerin turnesine çıktı.

Ursula, 2007 yılında kendi ekibini kurmaya başladı ve 2007 Jerez Flamenko Festivali’nde “Abriendo Camino” adlı ilk eserini sergiledi.

2008'de Miguel Angel Berna ve Rafael Campello'la “Flamenco se escribo con jota” adlı yapımla festivale dönüş yaptı.

“Belmonte” adlı gösteride Joaquin Grilo'la ortak çalışmayla 2010 Jerez Flamenko Festivali’nde Seyirci Ödülünü kazandı. Eylül 2012'de düzenlenen Sevilla Flamenko Bienali’nde, ekibiyle birlikte yeni yapımları olan “La Otra Piel”i sergiledi. Gösteri aynı zamanda 2013 yılında Jerez Flamenko Festivali kapsamında Villamatra Tiyatrosu’nda sergilendi ve gerek eleştirmenlerin gerekse izleyicilerin büyük beğenisini kazandı.

Ursula, David Pena (Dorantes) ve Javier Ruibal'le “InterAccion” adlı çok ilginç bir konsept ve artistik diyalogda yer aldı.

Son olarak Moskova, Zaragoza, Kiev (Ukrayna), Bükreş, Kişinev (Moldova), Kordoba ve Amsterdam'da sahne almıştır. Buna ek olarak, kendi okulu olan Sevilla'daki Flamencodanza Studio'dan ayrı olarak, dünya çapında düzenleyeceği atölye çalışmalarında vereceği eğitimle çalışmalarını pekiştirecek.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...