Flamingolar neden gelmedi?

Muğla'nın Milas ilçesindeki Tuzla Sulak Alanı'nı her yıl ziyaret eden yaklaşık 3 bin flamingo bu yıl yaşam alanlarına gelmedi.

Haberler - Anadolu Ajansı 24.12.2009 - 07:41

Flamingolar neden gelmedi?

BODRUM  - Bodrum Habitat Çevre Kozası üyeleri Cüneyt Karaloğlu ve Hollandalı Lon Briet, Tuzla Sulak Alanı'nda gözlemlerde bulundu.

Karaloğlu, sulak alanın korunmasıyla ilgili yılardır çaba harcadıklarını ve çalışmalar yaptıklarını söyledi. Daha önce bu konuda bir çalıştay düzenlediklerini belirten Karaloğlu, ''Sulak alanda yaklaşık 240 çeşit kuş türü barınıyordu. Her yıl kışa doğru bölgeye 3 ile 5 bin arasında flamingo geliyordu. Ancak yeni yıl gelmesine rağmen flamingolardan eser yok. Geçmiş yıllarda burada küme küme flamingo olurdu'' dedi.

Flamingoların bölgeye gelmemesinin çeşitli nedenleri olabileceğine dikkati çeken Karaloğlu, şöyle konuştu: ''Bu nedenlerden ilk akla geleni, yaşam alanlarının etkilenmesi. Geçmişte bu tehlikeye dikkati çekmiştik. 'Yapılaşma artıyor. Golf sahalarındaki gerek su kullanımı, gerek kimyasalların kullanımı yaşam alanlarını etkileyecek' diyorduk, etkiledi.

Flamingoların bu yıl bölgeye gelmemelerinin nedeni sulak alan çevresindeki yapılaşma ve golf sahalarının varlığı olabilir. Sanırım onun için yoklar. En kısa zamanda neden buraya gelmediklerinin araştırılması lazım.''
Flamingoların sulak alan içerisindeki bazı canlılarla beslendiklerine işaret eden Karaloğlu, ''Flamingoların beslenemeyecekleri bir ortama gelmelerini bekleyemeyiz. Ayrıca insanların yarattığı baskılardan, yapılaşmadan da etkileniyorlar. Bu bir, tür kıyımı olmaya başladı. Yaşam alanlarını yok ederek türler üzerinde kıyım uyguluyoruz. Çevrede pek çok inşaat var, siteler yapıldı. Golf alanları yapıldı, bir tanesi kuruldu bir tanesi bitmek üzere. Bunlarda flamingoları olumsuz etkilediler'' diye konuştu.

''SULAK ALANDAKİ SUYUN DERHAL ARAŞTIRILMASI GEREKİYOR''

Lon Briet ise sulak alanda flamingoların olmadığını gördükten sonra konuyu ilgili doğa derneklerine ve İzmir 9 Eylül Üniversitesi Deniz Bilimleri Bölümü'ndeki yetkililere anlattığını ifade etti.
Ege Bölgesi'nde flamingoların ziyaret ettiği diğer alanları da araştırdığını belirten Briet, şunları söyledi: ''İzmir'deki Gediz Deltası'nda fazla sayıda, Bafa Gölü'nde ise az sayıda flamingo bulunduğunu duydum. Tuzla Sulak Alanı'na flamingo gelmeyişinin nedeni küresel ısınmadan değil gibi. Çünkü öyle bir şey olsa İzmir'e gelmezlerdi. Demekki habitatlarında değişiklik olmuş. Daha çok, suyun kalitesinin değişmesinden olduğunu düşünüyorum. Suyun bir an önce araştırılması gerekiyor.''

Sulak alanın yakınındaki Boğaziçi köyünde yaşayan Hüseyin Etik de bir hafta önce bölgeye 50-100 kadar flamingonun geldiğini ve onların da kısa süre sonra bölgeden ayrıldığını ifade ederek, ''Önceki yıllarda 3-5 bin tane gelirdi. Bu yıl ise gelmediler'' dedi.

Sayfa Yükleniyor...