Flamingolara yuva

İzmir Kuş Cenneti'ndeki kuluçka adası ile bölgede üreyen flamingo sayısının 14 bine yükselmesi bekleniyor.

Anadolu Ajansı 02.04.2012 - 08:24

Flamingolara yuva

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nden yapılan açıklamada, Orman ve Su İşleri Bakanlığı ile İzmir Kuş Cennetini Koruma ve Geliştirme Birliği (İZKUŞ) işbirliğiyle Çamaltı Tuzlası'ndaki İzmir Kuş Cenneti'nde 500 metrekarelik flamingo adasının 6 bin 440 metrekareye çıkarıldığı belirtildi.

Bu haliyle dünyanın en büyük yapay adası haline gelen bölgenin, dere yataklarından alınan doğal taşlarla çevrelendiği, doğal dokunun korunması ve zarar görmemesinin sağlandığı kaydedildi.

Çalışma kapsamında ayrıca araştırmacılar için adanın karşısına 7 metre uzunluğunda ve kameralar aracılığıyla internet üzerinden takip yapılabilmesine imkan tanıyan gözlem istasyonu inşa edildiği ifade edildi.

İZKUŞ Müdürü Tamer Seyis, konuya ilişkin yaptığı değerlendirmede, flamingoların üreyeceği mevcut adanın zaman içerisinde giderek küçüldüğünü ve 500 metrekareye düştüğünü belirterek, ''Eski haliyle 3 bin flamingonun üreyebildiği adada, şimdi 13-14 bin flamingo üreyebilecek. Flamingoların üreyebilmesi için rahat ve huzurlu bir ortam oluşturduk. Şimdi gelmelerini bekliyoruz'' dedi.

Flamingo adasının yapımına öğrencileri ile destek veren Ege Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Mehmet Sıkı da dünyanın en büyük yapay flamingo kuluçka adasının İzmir'de oluşturulduğunu söyledi. Sıkı, şunları kaydetti:

''Temennimiz flamingoların en kısa zamanda buraya gelmesi. Önümüzdeki yıllardan itibaren burada 10 bin çiftin kuluçka yapacağını düşünmek şimdiden bizi heyecanlandırıyor. İlk çift buraya geldikten sonra eminim ki, bu ada dolacak, Nisan ayının ortalarında sonlarına doğru beklentimiz ilk flamingoların gelmesi.''

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...