‘Flapsız' uçak en güvenlisi

Yükselme, alçalma ve manevra için 'flap' yerien yüzlerce minik jet motoru kullanan uçak, ticari havayolları için umut vaat ediyor.

27.09.2010 - 14:00

‘Flapsız' uçak en güvenlisi

Britanyalı mühendisler dünyanın ilk ‘flapsız’ jet uçağını geliştirdi. Uçak, manevra için kanat ve kuyruktaki hareketli 'dümen'ler (flap) yerine yüzlerce ufak jet motoru kullanıyor.

‘Demon’ adı verilen insansız prototipte yükselmek, alçalmak, dönmek ve manevra yapmak için ‘hava’dan yararlanılıyor. Yüzlerce küçük jet motorunun püskürttüğü havayı ayarlayarak manevra yapan uçakta böylece büyük yakıt ve bakım tasarrufu sağlanıyor.

Manchaster ve Cranfield Üniversitelerinden mühendislerin oluşturduğu proje ekibinin lideri Prof. John Fielding, flapsız şekilde manevra yapabilen uçağın ayrıca çok daha çevik ve güvenli olduğunu da ekledi.

Bugün basına açıklanan uçağın deneme uçuşunun da 17 Eylül’de başarıyla gerçekleştirildiği belirtildi. BAE System firmasının finansman desteğiyle geliştirilen uçak, özellikle maliyet kıskacında olan ticari havayolları için debüyük umut vaat ediyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...