2008'in son günlerinde piyasaya sürülen taşınabilir video kamera Flip HD, 60 dakikalık 720p çözünürlüklü yüksek tanımlı video kayıt imkanını olabilecek en kolay kullanım şekliyle sunarak sadece video kayıt etmek ve oynatmak için bir video kamera arayışı içinde olan mobil tüketicilerin gündemine oturmuştu.

Flip tarafından piyasaya sürülen ürünün güncellenmiş versiyonu Flip Ultra HD video kamera, bir önceki versiyondan iki kat daha uzun süre kayıt yapabiliyor ve değiştirilebilir pil imkanı tanıyor. Bir önceki sürümde entegre olarak kullanılan şarj edilebilir pil, elektrik prizinden uzak kalınan uzun yolculuklarda sorun yaratıyordu.

Ürünün orjinalinde sunulan 720p çözünürlüklü kayıt yeteneği geliştirilmemiş ancak, kameraya eklenmiş olan HDMI çıkışı sayesinde kameranın video oynatma yetenekleri HD TV'lerle uygun hale getirilmiş. Ürün 200 dolar fiyatla ABD'de satışa sunuluyor.

Kullanıcılara oldukça düşük bir fiyatla sadece video kaydı ve oynatma imkanı tanıyan Flip Ultra HD kamera, farklı yüzeylere (bisiklet gidonu, kask, vb) monte edilebilmesi sayesinde özellikle sıradışı sporlarla ilgilenen video meraklılarının beğenisini topluyor.