Foka domuz kurşunu!

Muğla’nın Bodrum ilçcesinde ölü olarak bulunan Akdeniz fokunun tüfekle öldürüldüğü tespit edildi. Fokun vücudunda üç adet domuz kurşunu bulundu.

04.05.2010 - 11:05

Sualtı Araştırmaları Derneği Akdeniz Foku Araştırma Grubu (SAD-AFAG) Koordinatörü Cem Kıraç, 21 Nisan’da öldüğü belirlenen Akdeniz fokunun yapılan nekropsisinin tamamlanarak bir rapor hazırlandığını söyledi.

Foka tüfekle üç el ateş edildiğinin belirlendiğini bildiren Kıraç, fokun vücudundan domuz kurşunu çıkartıldığını söyledi.

Fokun kasıtlı olarak açılan ateş sonucu öldüğünü öne süren Kıraç, Akdeniz fokunun Türkiye'de sıkı korunan türler arasında yer aldığını ve öldürenlere 10 bin TL para cezası verilmesi gerektiğini vurguladı.

Türkiye'de şu ana kadar Akdeniz foku öldürenlerin bir kere dahi yakalanamadığını ve kimseye para cezasına kesilmediğini anlatan Kıraç, ''Ayrıca Akdeniz foklarının yok olmasında en önemli etken kıyılardaki yapılaşmadır. Kıyıların betonlaşması ve kıyı yollarının açılması ile yaşam alanları ellerinden alınan Akdeniz foklarının çoğalmalarının önüne geçiliyor'' dedi.

Dünya genelinde 600, Türkiye'de ise 100 tane Akdeniz foku olduğunu vurgulayan Cem Kıraç, şunları söyledi: ''Kıyılara bağımlı yaşayan, mağaralarda dinlenmek zorunda olan, üreyen, yavrusunu besleyen ve büyüten bu nadir canlının mutlaka bakir ve dokunulmamış kıyılara ve kıyı mağaralarına ihtiyacı var. Kıyı alanları planlamalarında ve imar çalışmalarında bu faktörler mutlaka göz önünde bulundurulmalıdır. Zira kıyılardaki yapılaşma ve yeni yol açma çalışmalarının, geri dönüşü olmayan doğal alan tahribatlarına ve Habitat kayıplarına neden olduğu açık bir gerçektir.

Ayrıca biz Akdeniz foku konusunda dernek olarak bölge halkına eğitim vermeye devam ediyoruz. Yapılan bilgilendirme çalışmaları sonucunda büyük mesafeler kat edildi. Buna rağmen böyle üzücü olaylar da yaşanıyor.''

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...