Fön (Föhn) rüzgarları nedir, nasıl oluşur?

Türkiye, 21 ilde çıkan 63 orman yangınıyla son 48 saattir mücadele ediyor. Yangınları kontrol altına alma çabası sürerken uzmanlar, fön etkisinin yangınlara müdahaleyi güçleştirdiğine vurgu yapıyor. Peki, fön (föhn) rüzgarları nedir, nasıl oluşur?

30.07.2021 - 12:17

Fön (Föhn) rüzgarları nedir, nasıl oluşur?

İlk defa İsviçre Alplerinde görülen Fön (Föhn) rüzgarları hava sıcaklığını bir ya da iki saat içerisinde on ile on beş derece arasında artırır.

Kış aylarında esmeleri halinde su baskınlarına ve çığlara, yaz aylarında esmeleri halinde ise ürünlerin kurumasına ve orman yangınlarına sebep olur.

Föhn rüzgarlarının diğer adı alizedir. Sıcak bir biçimde esen bu rüzgârlar, saç kurutma makinelerinin de isim kaynağını oluşturmuştur.

FÖHN RÜZGARLARI TÜRKİYE'DE NERELERDE GÖRÜLÜR? 

Föhn rüzgârları, hava kütlelerinin dağ yamacını aşması sureti ile diğer yamaçta alçalması neticesinde ortaya çıkan kurak ve sıcak rüzgârlardır.

Türkiye içerisinde Akdeniz ve Karadeniz kıyıları ile birlikte Konya etrafında sıklıkla görülür.

FÖHN RÜZGARLARININ OLUŞUMUNDA HANGİ FAKTÖRLER ETKİLİDİR?

Föhn rüzgârları yamaç boyunca yükselmekte olan hava kütlesinin bir dağı aşması, diğer yamaçta ise alçalması sebebiyle oluşur.

Yükselen hava ise her 100 metrede 0,5°C soğur. Dağın öbür yamacında alçalmaya başlayan hava ise her 100 metrede 1°C ısınır.

Bunun sebebi kuru havanın alçalması sürecinde sürtünmenin de etkisi ile daha fazla ısınmasıdır.

FÖHN RÜZGARLARI YAĞIŞ BIRAKIR MI?

Föhn rüzgârları yamaçlarda ve dağlarda görülen ve hava hareketiyle ortaya rüzgâr çeşididir. Sıcak ve kuru yapılı olan rüzgârlardır. Bu sebepten dolayı föhn rüzgârları yağış getirmez.

Başka bir deyiş ile bu rüzgarlar sıcaklığı yükseltir fakat yağmura herhangi bir etkisi olmaz.

MARMARİS’TEKİ ORMAN YANGINININ İLK BAŞLADIĞI AN

Sayfa Yükleniyor...