Fotoğrafların şifreleri

Kılıçdaroğlu da siyaseti pek güzel simgeleyen dikenli gül ağacının arkasında goncaların yanında yeni bir gonca gibi beliriveriyor. Ama başında o gül bahçesinin patronu var, budama makası onun elinde. Sanki Baykal değil Kılıçdaroğlu veda edecekmiş gibi!

Haberler 14.05.2010 - 15:40

CHP'de Deniz Baykal'ın istifasının ardından lider arayışları sürüyor.

Kurultaya sayılı günler kala adı en fazla öne çıkan isim Kemal Kılıçdaroğlu, merakla beklenen randevuda bugün Baykal'ın evine gitti ve ikili bir süre görüştü.

Baykal'ın evinde neler konuşulduğu gizemini korurken, ikilinin birlikte verdiği pozlar bazı şifreler taşıyordu.

Fotoğraflar Deniz Baykal'ın evinin girişinde çekildi. Uzaktaki objektifin farkındalar, bir poz vermek fena olmaz hani. Baykal Kılıçdaroğlu'nun yanına gelmesini bekliyor, Kılıçdaroğlu da siyaseti pek güzel simgeleyen dikenli gül ağacının arkasında goncaların yanında yeni bir gonca gibi beliriveriyor. Ama başında o gül bahçesinin patronu var, budama makası onun elinde.

İkinci karede objektiflere selam veriliyor. Kılıçdaroğlu resmi görüşünü açıklar gibi, buradaki tek patron Baykal. Ama bir yandan da söz almak ister gibi bir hali var. Baykal ise açık eliyle selamlıyor uzağı, ötekinin işaret parmağının ifade ettiklerine 'Hele dur bakalım' deyip patronluğuna bir daha vurguluyor.

Görüşmenin ve fotoğrafların yankıları NTV stüdyosunda değerlendirildi. Milliyet yazarı Derya Sazak, şunları söyledi:

"CHP'de tek aday üzerinde uzlaşma zor. Kılıçdaroğlu ismi öne çıkıyor ama partide delegeyi elinde tutan isimler var, Önder Sav gibi. Deniz Baykal kendisi tekrar gelecekmiş gibi kurultayı tekrar şekillendirmeye çalışıyor, bugün edindiğim izlenim bu.

Belki Baykal 'Benden sonra sen gelebilirsin, yolun açık. Ama bu sıkıntılı dönemi aşalım' demiş olabilir. Kılıçdaroğlu seçilirse emanetçi olmaz, kalıcı olur. Ve Baykal dönemi son bulur.

Baykal aslında kaset olayının travmasını aşmın gözüküyor ama siyasi hayatının bir kasetle son bulmasını da sanıyorum içine sindiremiyor. Bu yüzden CHP teşkilatlarından prestij yaratılmasını bekliyor ve makul bir sürede geri dönmeyi planlıyor gibi.

Fotoğraflara baktığımız zaman sanki veda eden Deniz Baykal değil Kılıçdaroğlu gibi. Ön planda Baykal'ı görüyoruz ve Baykal'ın gitme gibi bir düşüncesi yok."

Sayfa Yükleniyor...