Fotoğraflarınız denizlere umut olsun

WWF-Türkiye denizlerin korunması ve azalan türler konusunda farkındalık yaratmak amacıyla Denizlerin Umudu Su Altı Fotoğraf Yarışması’nı düzenliyor.

Haberler 02.07.2012 - 12:27

Fotoğraflarınız denizlere umut olsun

Yarışma, WWF-’nin Kaş-Kekova Deniz Koruma Alanı Yönetim Planı Projesi’ni yürüten ve Şubat ayında hayatını kaybeden Umut Tural’ın anısına gerçekleştiriliyor.

Deniz canlıları denizlerdeki kirlilik, yapılaşma, aşırı ve yasadışı avcılık gibi sorunlar nedeniyle popülasyonları giderek azalıyor. WWF-Türkiye, denizlerimizde yaşam bulan canlı türleri hakkında farkındalık yaratmak ve denizel değerlerimizin korunması için Denizlerin Umudu Su Altı Fotoğraf Yarışması’nı düzenliyor. Katılımın ücretsiz olduğu yarışmada birinciye Suunto D4i dalış bilgisayarı, ikinciye Aqua Balance yelek ve üçüncüye Suunto Zoop dalış bilgisayarı ödül olarak verilecek.

WWF-Türkiye su altı fotoğrafçılığıyla ilgilenen herkesi denizlerinumudu.org websitesi üzerinden yürütülen yarışmaya davet ediyor. Fotoğraf gönderiminin 20 Ağustos-2 Eylül 2012 arasında olacağı yarışmanın kazananları 10-24 Eylül 2012 tarihleri arasında yapılacak halk oylamasıyla belirlenecek. Fotoğrafların ön değerlendirmesi WWF-Türkiye’nin yanı sıra deniz bilimi uzmanlarından, su altı fotoğrafçılığı ve profesyonel dalış yapanlardan oluşan bir jüri tarafından yapılacak. Fotoğrafların su altı yaşamı belgelemesi, Türkiye kara sularında çekilmiş olması ve daha önce herhangi bir yerde yayınlanmamış veya başka bir yarışmada derece almamış olması gerekiyor.

WWF-Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Uğur Bayar “Ülkemizin biyolojik çeşitliliğin korunması ancak bu değerlerin farkında varılmasıyla mümkün. Denizlerin Umudu Su Altı Fotoğraf Yarışması bizim için bir yarışmanın çok ötesinde. Kendini denizlere adamış değerli çalışma arkadaşımız Umut Tural’ı bu yarışmayla çok sevdiği engin denizlerde yaşatmak istiyoruz,” dedi.

WWF-Türkiye Genel Müdürü Tolga Baştak; "Çok sevgili çalışma arkadaşımız Umut Tural aynı zamanda su altı dünyası için gelecek vaat eden değerli bir bilim insanıydı. Umut’u çok genç yaşta kaybettik ama inanıyoruz ki su altının renkli yaşamını gösteren fotoğraf kareleri gelecek nesillerin bu değerleri korumaları için umut olacak,” dedi.

Yarışmaya katılmak ve detaylı bilgi almak için denizlerinumudu.org.

Sayfa Yükleniyor...