‘Fotoğraflarınızı satmak gibi bir niyetimiz yok’

Instagram’ın kurucularından Kevin Systrom, kullanıcılardan habersiz olarak reklam şirketlerine fotoğraf satacakları iddiasını yalanladı.

19.12.2012 - 10:14

‘Fotoğraflarınızı satmak gibi bir niyetimiz yok’

Teknoloji dünyasına dün yayılan ve şaşkınlık yaratan gelişme, popüler fotoğraf paylaşım uygulaması Instagram’ın, gizlilik politikasını değiştirmesiyle reklam şirketlerine fotoğraf satmaya başlayacağının duyurulması oldu.


Üye sayısı 100 milyonu geride bırakan Instagram, Nisan ayında 1 milyar dolara Facebook tarafından satın alınmıştı. Kısa bir süre önce sosyal medya ağları arasındaki rekabetten dolayı Twitter ile işbirliğii sonlandıran Instagram, aynı zamanda gizlilik politikasında da değişiklik yaptı.

Teknoloji dünyasına dün düşen haberde, Instagram’ın yeni gizlilik politikası kapsamında, kullanıcılarına ait fotoğrafları haber vermeksizin reklam şirketlerine satacağı öne sürüldü. Kısa bir süre önce internet sayfasını da açan mobil uygulama Instagram’ın, bu kararı gelir elde etmek için aldığı ifade edildi.

İDDİA YALANLANDI
Instagram’ın kurucularından Kevin Systrom, kullanıcılara ait fotoğrafların izin alınmadan satılacağı iddiasına cevap verdi. Systrom, “Kimsenin fotoğrafını satmak gibi bir niyetimiz yok” ifadesini kullandı.

Yazılı bir açıklama yayımlayan Systrom, ‘internette yayılan haberlerin, hizmet koşulları ve gizlilik politikasında yapılan değişikliklerin yanlış yorumlanmasından kaynaklandığını’ belirtti ve ‘ilgili maddelerin yeniden yazılacağını’ ifade etti.

Systrom ayrıca, ‘Instagram'ın hiçbir kullanıcı hesabı üzerinde hak iddia etmediğini’ vurguladı. Instagram bu açıklamayla, dün sosyal medyada çok büyük tepkilere neden olan haberlerin etkisini dindirmeyi amaçlasa da, belirsizlik tamamen ortadan kalkmış değil.

Milyonlarca amatör fotoğrafçının her gün sayısı fotoğraf yüklediği Instagram’daki en son durum, gizlilik politikasının gözden geçirilmesi ve en son haline getirilmesiyle belli olacak.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...