Foxconn ABD'li kamera deviyle ortak oldu

Apple’ın ürün montajcısı olarak bilinen Foxconn, ABD’de başladığı genişleme politikasına hızla devam ediyor.

20.12.2012 - 18:00

Foxconn ABD'li kamera deviyle ortak oldu

Adı skandallarla anılan ve kısa bir süre önce ABD’deki talebi karşılayabilmek için bu ülkedeki fabrikalarını artıracağını açıklayan Foxconn, 200 milyon dolar ödeyerek GoPro’nun hisselerine ortak oldu. GoPro, yapılan hisse satışının ardından piyasa değerini 2.25 milyar dolara çıkardı. Aynı zamanda, küresel alanda 1.6 milyon işçisi olan Foxconn’un CEO’su Terry Gou, GoPro’nun yönetim kuruluna adım atmış oldu.

Reuters’ın verdiği bilgiye göre, Foxconn’un yaptığı hisse alımının ardından kamera sektörüne girip girmeyeceği bilinmiyor. Aksiyon kamera alanında önde gelen bir şirket olan GoPro, geniş açılı video kayıt cihazları üretiminde de tercih edilen bir marka. Şirketin Hero serisi, son zamanlarda en popüler olan ürünlerini sunuyor. Foxconn’un yaptığı hamle de doğal olarak şirketin kamera üretimine geçebileceği konusunda önemli bir işaret oluşturuyor.

KAMERA MI, LCD Mİ?
iPad veiPhone’ları bir araya getiren şirket olarak ünlenen Foxconn, Apple’ın yanı sıra Microsoft, Sony, Nintendo ve HP gibi sayısız teknoloji devine hizmet veriyor. Tablet bilgisayarlardan oyun konsollarına kadar sayısız elektronik ürün üreten şirketin 2013 planları arasında, Apple’ın 100 milyon dolarlık yatırımıyla ABD’de tesislerini genişletmek bulunuyor.

SlashGear sitesinin verdiği bilgiye göre, Tayvanlı elektronik devi, Japonya’nın Sharp şirketiyle de ortaklık kurarak LCD panel sektörüne girebilir. Ancak şirketin hangi sektöre giremeyi planladığı konusunda kesin bir bilgi bulunmuyor.

Öte yandan, Foxconn ile işbirliği yapmaktan dolayı son derece memnun olduklarını ifade eden GoPro CEO’su Nicholas Woodman, Terry Gou’nun aralarına katılmasından dolayı büyük mutluluk duyduğunu ifade etti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...