Fransa'nın Ankara ve İstanbul'daki konsoloslukları kapatıldı

Fransa'nın Ankara Büyükelçiliği ve İstanbul Başkonsolosluğu ikinci bir emre kadar kapatıldı.

NTV Haber 13.07.2016 - 13:42 | Son Güncelleme : 13.07.2016 - 16:04

Fransa'nın Ankara ve İstanbul'daki konsoloslukları kapatıldı

Fransa, güvenlik önlemleri kapsamında Ankara ve İstanbul'daki temsilciklerini kapatma kararı aldı.

Ankara'daki Paris Caddesi'nde bulanan Fransa Büyükelçiliği ile İstanbul'da İstiklal Caddesi'nde bulunan Fransa Başkonsolosluğu kapatıldı.

Büyükelçilik ve başkonsolosluk ikinci bir emre kadar kapalı kalacak.

Fransa Büyükelçiliği’nden yapılan yazılı açıklamada, güvenlik gerekçesiyle, Ankara, İstanbul ve İzmir’de düzenlenmesi öngörülen 14 Temmuz kutlamalarının iptal edildiği belirtilerek, "Fransa’nın Türkiye Bükelçiliği ve Fransa’nın İstanbul Başkonsolosluğu, 13 Temmuz 2016 Çarşamba günü saat 13.00’dan itibaren, ikinci bir emre kadar, kapalı olacaktır" ifadeleri kullanıldı.

Elçiliğin karara yönelik Türkiye'deki ilgili makamları bilgilendirdiği ve sürekli iletişimin halinde olduğu kaydedilen açıklamada, "Anlayışları için Türkiye’de yaşayan Fransız topluluğuna ve tüm davetlilerimize teşekkür ederiz" denildi.

KURTULMUŞ'TAN AÇIKLAMA

Konuyla ilgili açıklama yapan Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Fransa’nın konsolosluğu kapatmalarının kendi tercihleri olduğunu belirterek, “Türkiye Cumhuriyeti Devleti, hem Fransa Büyükelçiliği ile konsolosluklar dahil bütün temsilciliklerini korumak için en üst düzeyde seferberlik durumundadır. Ayrıca buradaki Fransız misyonunun her birisinin tek tek, fert fert korunmasıyla ilgili olarak da ciddi bir süreci yürütmektedir” dedi.

Sayfa Yükleniyor...