Fransa "karbon vergisi" istiyor

Fransa Avrupa Birliği (AB) genelinde karbon salımlarının vergilendirilmesi için baskı yapıyor.

08.01.2010 - 10:25

Fransa "karbon vergisi" istiyor

Bir hafta önce Fransız yüksek mahkemesi karbon vergisi uygulamasını reddetmişti

Sarkozy ise çevre kanunlarının zayıf olduğu üye devletlere sevk edilen ürünlere karbon gümrük vergisi uygulanmasını istiyor.

Fransız basınında çıkan haberlere göre Sarkozy Cholet’te bir grup iş adamına yaptığı konuşmada “Çevre standartlarımızı kötü etkileyecek malların girişine izin vermeyeceğiz. Gelecekte bütün Avrupa’da iklim vergisi uygulayacağız” dedi.

Euroactiv'in haberine göre diğer AB üyesi ülkelerin ve özellikle serbest ticarete dayalı ulusların karbon vergisini himayecilik şeklinde algılayabilecekleri gerekçesiyle bu konuya direnç gösterecekleri bildiriliyor.

AB’de karbon vergisi uygulaması ilk kez geçen temmuzda Avrupa Parlamentosu’nda (AP) dile getirildi. Ancak özellikle Almanya bu konuya çok soğuk yaklaştı.

Yüksek mahkemenin Fransa’da karbon vergisi teklifini reddetmesi üzerine açıklama yapan Sarkozy kararın adil olmadığını ve iklim değişikliği ile mücadeleye olumsuz katkı yapacağını söyledi.

Fransa Anayasa Mahkemesi 30 Aralık tarihli kararında Eylül’de açıklanan 1 Ocak’ta yürürlüğe girmesi beklenen ilgili yasada çok fazla “açık” olduğu sera gazı emisyonlarına sebep olan sanayi kesiminin neredeyse yüzde 93’ünün açıklar göz önünde bulundurulduğu takdirde muaf olacağı gerekçisiyle reddetti.

Hâkimler yasanın kabulü halinde ton başına €17 olan CO2 vergisinin sanayi kesiminin değil sıradan vatandaşların omuzlarına bineceğini kaydetti.

Fransa’da karbon vergisi uygulamasıyla gaz ve yakıt faturalarının önemli oranda artacağı için sosyalistler, Yeşiller ve nüfusun yüzde 70’i yasaya karşı çıkıyor.

Fransız hükümeti mahkemenin kararını da göz önünde bulundurarak yasa tasarısını tekrar elden geçiriyor. Yeni tasarının 20 Ocak’ta sunulması bekleniyor.

Fransa Maliye Bakanı Christine Lagarde Salı günü yaptığı açıklamada yeni yasanın gelir vergisine benzer olabileceğini ve artan oranlarda uygulanabileceğini söyledi.

Karbon vergisine karşı çıkan sol görüşlü gruplar çevreye yardım maskesi adlında yeni bir verginin uygulamaya konulmasının istendiğini ileri sürüyor.

Fransa’da yeni yasanın değişikliklerden sonra 1 Temmuz’da yürürlüğe girmesi bekleniyor.


  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...