Fransa'dan türban mesajı gelmedi!

Fransa’nın eski cumhurbaşkanı Chirac’ın, Başbakan Erdoğan’dan, Fransa'ya eşiyle birlikte gelmemesini istediği iddiasında bulunan CHP lideri Baykal’a sert bir yalanlama geldi.

NTV Haber 09.02.2010 - 19:56

Fransa'dan türban mesajı gelmedi!

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Meclis Genel Kurulu’nda yumruklaşamalara kadar varan, Başbakan Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan türbanı nedeniyle GATA’ya alınamaması olayına değindiği grup konuşmasında, ortaya yeni bir iddia atmıştı.


Baykal, Başbakan Erdoğan’dan, 2004’te yapmak istediği Fransa ziyareti öncesi, türban nedeniyle eşini getirmemesinin istendiğini söyledi.

Baykal, "...Sayın Başbakan'a Fransız Devlet Başkanı'nın lisanı münasiple bir devlet ziyareti sırasında 'eşini buraya getirme' diye mesaj göndermiş olmasıdır. Bu olayı yaşadık. Jacques Chirac, Sayın Başbakan'a sadece kılığı kıyafeti dolayısıyla bu yapacağı devlet ziyaretinde 'eşini getirme' mesajını verdi..." demişti.

İşte bu açıklamaya, akşam saatlerinde Başbakanlık’tan oldukça sert yazılı bir cevap geldi.

"Sayın Baykal’ın bu iddiası, tüm diplomatik kurallara, iki ülke ilişkisine, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin saygınlığına uymayan, asılsız ve ciddiyetsiz bir iftiradır" cümlesiyle başlayan açıklamada şöyle denildi:

"Hiçbir ülkenin devlet yetkilisi, hiçbir zaman, Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı’na böyle bir mesaj göndermeye cüret edemez. Türkiye Cumhuriyeti’nin Başabakanı da, böyle bir mesaj aldığında buna sessiz kalamaz.

...Bahsedilen tarihte yani 19 Temmuz 2004’te, dönemin Fransa Başbakanı’nın davetlisi olarak Sayın Başbakanımız eşleriyle birlikte Fransa’ya resmi bir ziyaret yapmış ve herhangi bir sorun yaşanmamıştır.

Sayın Baykal, tüm bu gerçeklere rağmen Başbakan’ın ailesini bir kez daha çirkin bir şekilde siyasete karıştırmış ve bu kez diplomatik krize neden olabilecek yalan üzerine kurulmuş iddialarda bulunmuştur.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...