NTV

FSM'de üç şerit trafiğe kapatılacak

Türkiye

Fatih Sultan Mehmet Köprüsü'nde 18 Haziran'dan itibaren üç ay boyunca üç şerit trafiğe kapatılacak.

Karayolları 1. Bölge Müdürlüğü, Fatih Sultan Mehmet (FSM) ve Haliç köprülerinin asfaltlarını yenileme, Ayamama Deresi'nde de ıslah çalışmaları başlatıyor.

Bu çalışmayla, yıpranan asfaltı nedeniyle sürüş konforu ve trafik güvenliği azalan Fatih Sultan Mehmet ve Haliç köprüleri bakıma alınacak.

Aynı zamanda 2009'daki su taşkınıyla gündeme gelen Ayamama Deresi de ıslah edilecek.

Fatih Sultan Mehmet ve Haliç köprülerinde asfalt yenileme çalışmaları 18 Haziran-17 Eylül tarihleri arasında yapılacak.

FSM'deki çalışmada üç şerit trafiğe kapatılacak. İlk çalışma Avrupa Yakası'ndan Anadolu Yakası'na geçişte yapılacak. Karşı yönden ek şerit uygulaması yapılacak.

KARAMAN: FSM’DE 3 ŞERİT KAPANACAK
NTV canlı yayınında muhabir Özgür Yılmaz’ın sorularını yanıtlayan Karayolları 1. Bölge Müdürü Mehmet Karaman, yol çalışmalarıyla ilgili bilgiler verdi.

Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nde üç şeridin üç kapatılacağını belirten Karaman, şöyle konuştu:

“Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nde çelik tabliyelerin bakım, onarım ve izolasyonun yapılması ile üst yapının asfaltının yapımı var. 18 Haziran’da başlayıp 17 Eylül’de bitirmeyi hedefliyoruz.

FSM Köprüsü 4 gidiş, 4 geliş olmak üzere toplam 8 şerittir. 3 şerit kapanacak, 5 şerit açık olacak. 5 şeridin ikisi bir tarafa üçü de bir tarafa olmak üzere değişecek.

İlk etapta Avrupa’dan Asya tarafında çalışmayı düşünüyoruz. Yoğun aylarda yani sonbahar veya bahar aylarında FSM Köprüsü’nde günde 250 bin araç geçiyor. Yaz aylarında bu rakam 80-90 bin araca düşüyor. Yaz aylarından istifade etmek istedik, okulların da tatil olmasını bekledik.”

‘METROBÜS SEFERLERİ SÜRECEK’
Karayolları 1. Bölge Müdürü Karaman, Haliç Köprüsü’ndeki çalışmalar sırasında metrobüs hattının kapatılmayacağını vurguladı.

Karaman, “Haliç Köprüsü de aynı şekilde bakım onarımı yapılacak. Köprüde kullanılacak asfalt özel asfalttır. Normal asfalt 150 derecede ısınıyorsa bu asfalt 200-25 derecede ısınıyor. Köprüde 24 saat çalışacak. Kuzey yönünde başlayacak ve en son güney yönünde bitireceğiz. Haliç’te iki şerit trafiğe kapatılacak, diğer şeritler açık olacak. Metrobüs hattını kapatmayacağız” diye konuştu.

‘BASIN EKSPRES YOLUNDA TEK KAVŞAK KAPATILACAK’
Ayamama Deresi’ndeki islah çalışmaları konusunda da bilgi veren Mehmet Karaman, şunları söyledi:

“Basın Ekspres yolu trafiğin yoğun olduğu bir kavşaktır. Burada tek kavşağı kapatacağız. Edirne dönüşünü İkitelli kavşağından MASKO tarafına vermeyi planladık. Diğer kavşak kollarında servis yolları yapıldıktan sonra çalışmalar başlanacaktır. Ayamama Deresi'nin akacağı yer genişletilecek. Burası 100 yıllık debiye göre yapılmıştı. 2009’da yaşanan selden sonra burayı 500 yıllık debiye göre genişletiyoruz. Basın Ekspres yolunda inşaat hemen başlamayacak.”

VATANDAŞLARA UYARI
Vatandaşlara uyarılarda da bulunan Karaman, “Vatandaşlarımız öncelikle toplu taşıma araçlarını tercih etsinler. Mecbur kalmadıkça özel araçlarını kullanmasınlar. İşaretlemelere dikkat etsinler” dedi.