NTV

FT: 'Avrupa'nın en büyüğü' olacak

Türkiye

İstanbul'a yapılacak üçüncü havalimalimanının ihale ilanı bugün gazetelerde yayımlandı. Financial Times gazetesi ise üçüncü havalimanı için "Avrupa'nın en büyüğü olacak" diye yazdı.

İngiltere'de yayınlanan Financial Times gazetesi, İstanbul'da inşa edilmesi planlanan üçüncü havalimanının, Avrupa'dakilerin en büyüğü olacağına dikkat çekti.

Gazete, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’ın, Fatih Sultan Mehmet'e gönderme yaparak, 'İstanbul’un yeni bir çağın kapısını açtığına' ilişkin ifadesini aktardı.

Haberde, Mayıs ayında çıkılacak ihalenin en az 5.6 milyar dolar tutarında olmasının beklendiği belirtildi.

Financial Times, ilk etapta 90 milyon, daha sonra 150 milyon yolcu kapasiteli olması planlanan havalimanının, söylendiği gibi 'dünyanın en büyüğü' olmasa da, Körfez ülkelerindeki yatırımlarla rekabet edeceğine dikkat çekti.

DUBAİ VE DOHA İLE REKABET
Habere göre, Birleşik Arap Emirlikleri bu yıl Dubai'de 160 milyon yolcu kapasiteli havalimanını açmaya hazırlanıyor. Yine bu yıl içinde, Katar da Doha'da 15 buçuk milyar dolarlık havalimanını hizmete sokacak.

Çin'in ise yıllık 130 milyon yolcu kapasiteli bir havalimanı için kolları sıvamış durumda.

Haberde Avrupa, Afrika ve Asya güzergahlarının en büyük bağlantı noktalarından biri olmaya aday İstanbul'un, havalimanı kapasitesi bakımından tüm Avrupa ülkelerini geride bırakacağının altı çiziliyor.

Financial Times, Türk Hava Yolları'nın 90'dan fazla ülkedeki 200'den fazla kente uçuş gerçekleştirdiğine dikkat çekiyor. Geçen yıl Atatürk Havalimanı'nın 45, Sabiha Gökçen Havalimanı'nın ise 15 milyon yolcuya hizmet verdiğini yazan gazete, İstanbul'un 2020 Olimpiyat Oyunları'na ev sahipliğine soyunduğunu hatırlatıyor.

Projenin, İstanbul'un çevresel ve tarihi mirasını tahrip edeceği gerekçesiyle eleştirildiği de haberde not ediliyor.