Fuarın onur konuğu İspanya

Bu yıl 29'uncusu düzenlenen İstanbul Kitap Fuarı'nın ilk kez 'Onur Konuğu' olacak İspanya'nın kültürü ve edebiyatı, etkinliklerle tanıtılacak.

Haberler 17.06.2010 - 10:51

TÜYAP Tüm Fuarcılık Yapım A.Ş. ve Yayıncılar Birliği iş birliğinde Beylikdüzü'ndeki TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezinde 30 Ekim-7 Kasım arasında gerçekleştirilecek fuarın tanıtımıyla ilgili Cervantes Enstitüsünde basın toplantısı yapıldı.

Onur Yazarı
Mimar, bilim adamı ve yazar Sayın Doğan Kuban 29. İstanbul Kitap Fuarı “Onur Yazarı” olarak belirlendi. Fuar süresince Doğan Kuban’ın çalışmaları, projeleri ve eserleri üzerine söyleşi, panel gibi çeşitli etkinlikler düzenlenecek; çalışmalarından ve yaşamından kesitlerden oluşan özel bir sergi kitapseverlerle buluşacaktır.

Onur Konuğu: İspanya
Dört gün sürecek etkinlikler kapsamında başta Modern İspanyol edebiyatının önde gelen yazarları olmak üzere söyleşi, dinleti, panel, müzik ve dans performansları düzenlenecek.

İspanyol edebiyatının en gözde yazarlarından biri olan Julio Llamazares, İspanya’nın en prestijli ödülü Planeta’yı kazanan Soledad Puertolas ve kitabında göç eden ve büyük sıkıntılar yaşayan kadınları anlattığı romanıyla Planeta Ödülü’nü kazanan yazar Angeles Caso İspanya’dan gelmesi netleşen yazarlar arasında. Yazarlar söyleşilerle Türkiye’den okurlarıyla buluşacak.

30 Ekim Cumartesi günü açılış töreni sonrasında Flamenko’nun önemli temsilcilerinden Manuel Reina ve grubu Tato Bato ile İspanyol müziğini Türkiye’den ezgilerle buluşturan bir konser verecek.

'Avrupa Çizgi Roman Kahramanları' sergisinde Avrupa’nın önde gelen çizgi kahramanları yer alacak. Salón del Cómic de Barcelona ve Salón del Manga’nın organizasyon kurumu olan FICOMIC (Federació d'Institucions Professionals del Còmic) tarafından düzenlenen bu sergi, İspanya’da şimdiye kadar yayınlanmış en ünlü Avrupa çizgi romanlarından bir derleme bulunuyor. Aralarında Alman, Belçikalı, İngiliz, Holandalı, İtalyan ve İspanyollar’ın elinden çıkmış karakterlerin bulunduğu bu sergide, Asterix, Blueberry, Kaptan Trueno, Lucky Luck, Torpedo ve Valentina gibi, bu tarz hayali Avrupa çizgi romanı yolundan geçmiş en ünlü çizgi roman kahramanlarını görmek mümkün.

Fuarın son gününde ise ünlü İspanyol gitarist Fernando Espi’nin bir klasik gitar dinletisi düzenlenecek.

İspanya Kültür Bakanlığı Yayınlar Direktörü Rogelio Blanco fuarın İspanya’dan gelen diğer önemli konukları arasında. Blanco, İspanyol edebiyatı ve çeviri destek fonlarıyla ilgili bir panel verecek.

Sayfa Yükleniyor...