Deutsche Welle Türkçe'nin haberi şöyle:

Fukuşima'daki 2 numaralı reaktörün içinden kaydedilen bulanık ve ürkütücü görüntüler, durumun ne kadar vahim olduğunu gözler önüne seriyor. Santral çalışanları, nem oranının yüzde 99'a ulaştığı 40 derece sıcaklıktaki reaktörde insan bünyesinin kaldıramayacağı şartlarda çalışıyor. Üstelik de sınır değerlerin üzerinde radyasyona maruz kalarak.

Reaktörlerden çekilen görüntülerin halk üzerinde nasıl bir etki bıraktığını kestirmek oldukça güç. Çaresizce boyun mu eğiyorlar, korkuyorlar mı yoksa her şeye rağmen santralin işletmecisi Tepco'ya güven duymaya devam mı ediyorlar? Görünen o ki, santral yetkilileri hâlâ çoğunluğun desteğine sahip. Meydana gelen felaketlere rağmen, ülkede henüz bir protesto hareketi başlamadı ve birçok kentte hayat normal seyrinde devam ediyor.

Ancak depreme karşı acil durum tatbikatları artırıldı. Bu tatbikatlarla, insanlar sarsıntı sırasında masaların altına ve evlerin ön cephelerine saklanmayı öğreniyor. Birçok nükleer enerji santrali elektriğin kesildiği ve soğutma sisteminin devre dışı kaldığı Fukuşima’dakine benzer senaryolar üzerinde çalışıyor.

Tepco'ya ait Kaşevasaki nükleer enerji santralinin bulunduğu Nigate vilayetinin valisi Isonideo, “Fukuşima’da yaşananlarla ve bizim vilayetimizde nükleer krizlere karşı yapılan hazırlıklar arasında her zaman bir çelişki bulunuyor” şeklinde konuşarak, enerji temin eden şirketlerin yaşananlardan ders alması gerektiğini belirterek, bölgesindeki nükleer santrale ilişkin kaygılarını dile getirdi.

Nigate valisi, bu çelişkinin sona ermesi gerektiğine dikkat çekiyor. Nitekim kısa süre önce felaket bölgesinde 10 kilometrelik bir tahliye alanı oluşturulmuş, ancak Fukuşima’da yürütülen çalışmalar tahliye alanının 30 kilometre olması gerektiğini ortaya koymuştu.

Reaktörlerin etrafındaki çalışmalar çetin ve ağır aksak ilerlerken, felaket bölgesinin kuzey kesimlerinde hayat normale dönmeye başladı. Deprem ve tsunamiden en fazla zarar gören kentlerden Sendai’de neredeyse tamamen yok olan liman yeniden faaliyete girdi.

Ülkede binlerce elektrik direği ve trafo istasyonu sulara teslim oldu. Ancak buna rağmen yeniden yapılandırma çalışmaları tüm hızıyla sürüyor.

Felaket bölgesinde elektrik kesintisinin giderilmesine dair olumlu gelişmeler kaydedilirken, ülkenin kuzeydoğusundaki en büyük balık fabrikasının görüntüleri yeniden yapılandırmanın balıkçılık sektörü için daha zor olacağına işaret ediyor. Umutlar tükenmeye başlasa da, bölgenin balıkçılık kurumu yetkilisi, “Balıkçılık sektörü ve balık fabrikaları çok önemli. Tekrar faaliyete geçebilmeleri için herşeyin yapılması gerekiyor" diyerek, en kısa sürede toparlanmak için canla başla çalışılacağını belirtti.