Futbolun tek kadın başkanı

Çankırı Belediyespor Kulübü Başkanı Şireci, "Bizim varlığımız kadınlardan ziyade erkekleri zorluyor'' dedi.

07.03.2011 - 12:39

Futbolun tek kadın başkanı

Spor Toto İkinci Lig Beyaz Grup'ta mücadele eden Çankırı Belediyespor'un Kulüp Başkanı Sevda Karaali Şireci, kadınların cinsiyet ayrımı yapmadığını söyledi ve "Kadın ya da erkek ağırlıklı toplumlarda, rahatlıktan dolayı benimsenen bir takım davranışlar, konuşmalar var. Bu her iki toplum için de geçerli. Bizim varlığımız bu noktada bir emniyet sibobu oluşturuyor'' diye konuştu.
       
Şireci, yaklaşık 2 yıldır futbol camiasında olmaktan son derece mutlu...

''Kadınların üst düzey yönetici olarak futbolda daha fazla yer almasından yanayım. Çünkü kadınlar aynı olaya farklı bakış açısı getirdiğinde zorlukların bir takım kolaylıklara dönüştüğünü yaşıyoruz ve görüyoruz. Çankırı Belediyespor'da futbolcularla, teknik ekiple veya yöneticilerle olan diyaloglarımız bir erkek başkandan çok farklı değil. İnsanların duygularına dokunamadan onlardan başarı bekleyemezsiniz. Bizim yaklaşımımız da bu yönde'' diyen Şireci, sözlerini şöyle sürdürdü:        

''Ben futbolcularımla toplantı yaparken hep şunu söylüyorum, gözlerime bakın. İletişim gözlerden başlar. İnsan vücudunda yalan söylemeyen, yaşlanmayan tek organ vardır o da gözlerdir. Ruh dünyanızı olduğu gibi yansıtır. Onun için göz teması iletişimde çok önemli.

Futbolcu ayağına topu aldığı zaman sahada çalımları, ayak hareketleri, bilek hareketleri, farklı bir şey yapıyor orada. Sanatsal bir şey yapıyor aslında. Fakat futbol tezahüratları küfürlü oluyor ya da bazı şeyler şiddete yöneliyor. Aslında öyle bir şey yok. Futbol son derece estetik gerektiren sanatsal bir olaydır. Belki spor ama kişinin mevcut yeteneğini o anki psikolojisiyle sahaya, yeşile aktardığı, yeşilde çizdiği bir portre futbol.''
       
EN ÇOK KADIN SEYİRCİYE SAHİP KULÜP
Kulüp başkanı olduğu 2009 yılından sonra, eksikleri araştırdıklarını ifade eden Şireci, ''Şu an Türkiye'de ikinci ve üçüncü liglerde en fazla kadın seyircisi olan kulüp biziz. Maçlarımıza gelen federasyon görevlilerinin çoğu şaşırıyor. Çığlık çığlığa maçlar izleniyor. Kadınlar tepkilerini daha farklı gösteriyor. Tribünlerde bayan seyircilerin sayısının artması da küfürü ve kötü tezahüratı ortadan kaldırıyor'' dedi.       

Kulüp başkanı olduğu ilk günden itibaren, yıllardır kulüplerine emek veren amigoları ciddi anlamda eğitimden geçirdiklerine de değinen Şireci, ''Küfürsüz de bu işin olabileceğini, futbolun bir deşarj olma yöntemi ama eğlenerek deşarj olma yöntemi olduğunu, küfürsüz bir toplumun, küfürsüz bir gençliğin sağlıklı çocuklar, sağlıklı nesillere örnek olacağını, bundan yola çıkarak hareket etmeleri noktasında telkinlerde bulunduk. Bizim amigolarımız birer örnektir'' diyerek sözlerini tamamladı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...