İlişkili Haberler

Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ, PKK/PYD/YPG'li teröristlerin Hatay'ın Reyhanlı ilçesine yaptığı saldırılarda ev, iş yeri ve araçları zarar gören vatandaşların zararlarının giderileceğini açıkladı.

Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ, "Allah rızası için, inancınız, dininiz, bayrağınız, milletiniz, vatanınız için yola çıkarsanız, Allah muvaffak eder. Eminiz ki Allahu Teala, Zeytin Dalı Harekatı'nda bu aziz milleti bir kez daha muzaffer kılacaktır" dedi.

Akdağ, Reyhanlı Ticaret Odası'nda yaptığı basın açıklamasında, 15 Temmuz'da, Afrin'de ve Fırat Kalkanı Harekatı'nda bu milletin hamaset yapmadığının görüldüğünü, önce niyetin geldiğini belirterek, "Allah rızası için, inancınız, dininiz, bayrağınız, milletiniz, vatanınız için yola çıkarsanız Allah muvaffak eder. Eminiz ki Allahu Teala, Zeytin Dalı Harekatı'nda bu aziz milleti bir kez daha muzaffer kılacaktır. Hepinize geçmiş olsun. Buraya füzeler atıldı. Ayrıca Kırıkhan'da elektrik teknisyeni bir kardeşimiz rahmete kavuştu, şehit oldu. Orada şehit annesini, babasını, yakınlarını gördük. Gerçekten, bu milletin sırtı Allah'ın izniyle böyle takdir ettikçe yere getirilemez. Karşımızda kim olursa olsun" ifadesini kullandı. 

"ULUSLARARASI HUKUK MÜSAADE ETMEKTEDİR"

 Başbakan Yardımcısı Akdağ, ABD'nin kendisine ortak olarak bir terör örgütünü seçmekle bölgede büyük bir yanlış yaptığına işaret ederek, sözlerini şöyle sürdürdü:

"ABD buna benzer yanlışları büyük bir ülke olmasına rağmen geçmişte de yaptı. Hangi maksatla yapıyor olursa olsun. Yanlış bir şey yapıyor. Yani hemen Türkiye'nin sınırlarının güneyinde bir terör ordusu olacak ve biz o terör ordusuna müsaade edeceğiz. Hangi hür ülke, hangi demokratik ülke, hele hele gücü varsa böyle bir şeye razı olabilir, Herhangi bir ülkede, bir Avrupa ülkesinde 3 tane teröristin varlığına tahammül edemiyorlar. İşte Afrin operasyonu, bir taraftan sınırlarımızı korumak, kendi sınırlarımızın içerisindeki vatandaşlarımızın güvenliğini sağlamak için, öte yandan komşumuz Suriye'deki mazlum insanların huzura kavuşması için ortaya konmuş bir operasyondur. Uluslararası hukuk buna müsaade etmektedir. Uluslararası hukuk böyle bir durumda böyle bir terör örgütüne karşı müdahaleyi meşru kılmıştır."

"Enteresandır, son zamanlarda, DEAŞ ile PYD/PKK örgütünün de ortak hareket ettiğine dair bize malumatlar ipuçları veriyor" diyen Akdağ, adına ne denirse densin, teröristin terörist, terörün de bir insanlık suçu olduğunu aktardı.

"MÜTTEFİKLERİMİZİ YANIMIZDA GÖRMEK İSTİYORUZ" 

 Hiçbir ülkenin terörden azade kalamayacağını vurgulayan Akdağ, şunları kaydetti:

"Terör sınır falan da tanımaz. Aslında bugün Türkiye'nin ortaya koyduğu irade ve bu operasyon bir anlamda batı dünyası için de, bunların iyiliğine yaptığımız bir operasyondur. Onun için bütün dostlarımızı ve müttefiklerimizi yanımızda görmek istiyoruz. Bizi akılcı biçimde sağduyu ile anlamalarını bekliyoruz. Ama daha öncede söyledik. İster anlasınlar ister anlamasınlar mazlumları korumaya, onları şefkatle kucaklamaya, teröristlerin üzerine de demir yumruğu indirmeye her zaman hazırız. Cumhurbaşkanımızın da ifade ettiği gibi bunun da devamı gerektiği ölçüde gelecektir." 

Akdağ, konuşmasının ardından Reyhanlı'daki sivil toplum örgütlerinin ve kanaat önderlerinin de görüşlerini aldı.

Programa, Hatay Valisi Erdal Ata, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Öznur Çalık, AK Parti Hatay Milletvekilleri Orhan Karasayar, Fevzi Şanverdi, Hacı Bayram Türkoğlu, Adem Yeşildal, Mehmet Öntürk, MHP Hatay Milletvekili Mehmet Ahrazoğlu da katıldı.