Füzelere karşı lazer topu

Pentagon, füzeleri havada yok etmek için yeni bir lazer topu üzerinde çalışıyor.

03.03.2009 - 12:50

Füzelere karşı lazer topu

ABD’nin füzelere karşı bir sonraki silahı, uçağa monteli lazer topu olabilir. Devam eden çalışmalarla ilgili olarak hazırlanan videoda, büyük bir jet uçağının burnuna yerleştirilen yüksek güçlü lazerin, yerden fırlatılan bir füzeyi, havada imha edişinin simülasyonu gösteriliyor.

Lazer topuyla ilgili yer testlerinin sona erdiği Aralık 2008’de çekilen videoda, uçağın burnuna yerleştirilen prototip silahın, gönderdiği lazer hüzmeleri ile yerden gönderilen füzeyi bir saniye içinde imha edişi görülüyor.

16 ay önce yapılan testlerde de sistemin, simüle edilmiş füzelerin izini takip edebildiği ve istenildiğinde gerekli olan güçte lazer üretebileceği görülmüştü.

Proje,silah şirketleri olan Boeing, Lockheed Martin ve Northrop Grunman’ın yanısıra ABD Ordusu mühendislerini de kapsıyor ve ilk lazerin Ağustos 2009’da hazır olması bekleniyor.

Bununla birlikte, projenin finansmanı ile ilgili bazı sorunlar var. Obama yönetimi, projenin 2009 sonrasında da geliştirilmesine yönelik henüz kararını açıklamadı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...