NTV

Gaf bakanları

Türkiye

Van’daki deprem yaraları sarılmaya çalışılırken, Başbakan yardımcısı Beşir Atalay ile İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, gafları dikkat çekmeye başladı. Atalay’ın "Yabancı ülkelerin yardım taleplerini, kendi potansiyelimizi görmek için ilk başta reddettik" açıklaması tepki topladı.

İçişleri Bakanı Bakanı İdris Naim Şahin’in Erciş’teki çadır kentte söylediği sözler de şaşkınlık yarattı. Şahin, bir depremzedenin “Tatlı da geldi bugün” sözleri üzerine, “Ne tatlısı ?” diye sordu. Şahin, “Tulumba, baklava, bülbül yuvası’’ cevabı üzerine Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez’e dönerek “Sayın Başkanım yani biz de bir çadırla burada bir mekan tutalım” dedi. Şahin, bir başka çadırın önünde de “Koskocaman sarayda oturuyorsunuz hiç gel dediğiniz yok” ifadelerini kullandı.

"KATIRIN HESABINI VERECEKLER"
Şahin önceki gün de Erçiş’te hayatını kaybedenler için düzenlenen mevlide katılmış ve Hakkari’de polis noktasına katırın üzerindeki bombayla saldırı girişimini kınayarak ‘’O katırın hesabını nasıl verecekler, ben merak ediyorum. Bir gün hesabını verecekler. Katırın hakkını korumakta bize ait" demişti.

Şahin, İçişleri Bakanlığı görevine başladıktan sonra ilk olarak sınır ötesi operasyon açıklamasıyla dikkat çekmiş ve PKK'ya yönelik olarak ‘’Kara harekatı her an olabilir" demişti. Başbakan Erdoğan bu açıklamaya kızarak Şahin’i uyarmıştı.

"SOKAKTA CAN KAYBI YOK"
Şahin, bir süre önce Ankara Kızılay'da meydana gelen patlama konusunda da gaf üstüne gaf yaptı. Patlamada yaşamını yitirenlerin sayısını belirtmek için "Adet" kelimesini kullandı. *Hastalar, yani yaralılarımız, acilen Ankara'daki hastanelerimize intikal ettirildiler’’ dedi. ‘’Yaralı sayısı konusunda şu an itibariyle 15 önemli yaralı olduğu, bunların 5 tanesinin ciddiyet arz ettiği bilgimiz var’’ cümlelerini de kullandı ve şöyle dedi: ‘’Yaptıkları bina içi incelemede, sokakta ve caddede can kaybımız yoktu. Ancak binaların içinde yaptıkları incelemelerde, aramalarda, adli makamların yani Ankara Savcılığının, intikal eden ön bilgilere göre, 3 adet maalesef vatandaşımızın patlamadan dolayı can kaybına maruz kaldığı bilgisi var elimizde. Hedefi tabi eylemi yapan en iyi bilir. Hedef gözetmeden yapılan bir hedeftir"

CESET PARÇALARI
Bakan Şahin, Hakkari Çukurca’da meydana gelen ve 24 askerin şehit olduğu saldırının ardından Zap suyunda bulunan ve şehit uzman Çavuş Erhan Ar’a ait olduğu açıklanan cenaze için ise “Ceset parçaları” ifadesini kullanarak tepki çekmişti.

Enerji Bakanı Taner Yıldız’ın mesai saatlerini sabah 06.00’ya alma önerisi, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in zamlara ‘’Güncelleme’’ ismini vermesi, Sanayi Bakanı Nihat Ergün’ün ‘’Deprem vergisi yoktur’’ gibi açıklamaları da uzun süre tartışıldı.