Yargıtay 9. Ceza Dairesi, Diyarbakır'da şehit edilen Emniyet Müdürü Ali Gaffar Okkan'a yönelik suikastı gerçekleştirdikleri gerekçesiyle ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılan 3 sanıkla ilgili kararı onadı.

Yargıtay 9. Ceza Dairesi, Diyarbakır Sezai Karakoç Bulvarı'nda 24 Ocak 2001'de Emniyet Müdürü Ali Gaffar Okkan ve 5 polis memurunun şehit edilmesi eylemine katıldıkları gerekçesiyle Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesince, ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılan sanıklar Mustafa Bozkurt, İbrahim Gürceğiz ve Abdulkadir Aktaş ile ilgili kararı onadı.

Kararda, sanıkların mensubu bulundukları silahlı çete niteliğindeki örgütün amacının Türkiye Cumhuriyeti Anayasası'nı zorla değiştirip, yerine dini esaslara dayalı bir sistem getirmek olduğu belirtildi.

SUİKASTİ HİZBULLAH YAPTI
Yargıtay 9. Ceza Dairesinin kararının, Ali Gaffar Okkan suikastıyla ilgili onanan ilk karar olduğu öğrenildi.

Karara göre, şehit Emniyet Müdürü Okkan ve 5 koruma polisine yönelik suikastın terör örgütü Hizbullah mensuplarınca gerçekleştirildiği de kesinlik kazanmış oldu.

PROFESYONEL İŞİ
Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesince hazırlanan ve kitap haline dönüştürülen 225 sayfalık gerekçeli kararda, sanıklar Mustafa Bozkurt, İbrahim Gürceğiz ve Abdulkadir Aktaş'ın suikast olayında bizzat silah kullandıkları belirtilmişti.

Kararda, Okkan suikastıyla ilgili şu ifadelere yer verilmişti: ''Ali Gaffar Okkan'ın öldürülmesi eyleminde, olay yerinin şehrin merkezinde, Emniyet Müdürlüğüne çok yakın bir mesafede olması, Hizbullah örgütünün o tarihe kadar kamu görevlilerine karşı herhangi bir eyleminin olmaması, örgütün eylem taktiklerinden farklı olarak saldırıda çok sayıda uzun namlulu silahın kullanılması, PKK'nın bile bu kapsamda bir eylemi gerçekleştirememiş oluşu, saldırganların kendi aralarında iletişim kurmadıklarının tespit edilmesi, saldırganların kısa sürede kaçıp yoğun operasyonlara rağmen olay tarihinde yakalanamamaları, yakın mesafeden atılan 20 merminin Okkan'ın başına isabet etmesi, 469 boş kovanın 16 ayrı kaleşnikof marka uzun namlulu silahtan atılması, bu silahlardan 15'inin saldırganlara ait olması değerlendirildiğinde, eylemin profesyonel suikast birimlerince uzun hazırlıklar sonucu planlandığı kanaatine varılmıştır.''

''İÇİNDE KUŞKULAR BULUNAN EYLEM''
Kararda ayrıca, ''eylemle amaçlanan hedefe ulaşıldığının görüldüğü'' kaydedilerek, ''İçinde kuşkular bulunan bu eylemde, suikast kararının alınmasında Gaffar Okkan'ın halkın desteğini alacak nitelikteki icraatları, halkla sıkı diyaloğu, örneğin; sokak çocukları ve Diyarbakırspor'la ilgilenmesi, konumuyla, terörün korkutma, yıldırma ve tedhiş amacı göz önünde bulunduğunda, maktulün iyi bir hedef konumunda bulunduğu açıktır. Eylemle amaçlanan hedefe ulaşıldığı görülmüş, ancak, varsa dış bağlantılarıyla genel eylem talimatını verip, eylemi planlayanlara ulaşılamadığı anlaşılmıştır'' denilmişti.