Galatasaray Adası'ndaki kaçak bölümler yıkıldı

Galatasaray Spor Kulübüne ait Suada'daki kaçak bölümler yıkıldı. ilgili İBB ve Galatasaray Kulübü'nden yapılan açıklamada yıkımın mahkeme kararı doğrultusunda yapıldığı belirtildi.

NTV Haber 28.05.2017 - 11:27 | Son Güncelleme : 28.05.2017 - 16:35

Galatasaray Adası'ndaki kaçak bölümler yıkıldı

İstanbul Kuruçeşme'de bulunan Galatasaray Kulubü'ne ait Suada'daki kaçak bölümler belediye ekiplerince yıkıldı. 

Ekipler, sabah 07.00 sıralarında yıkım için Galatasaray Adası'na geldi.

Çalışmalar devam ederken iş makinesinin arızalanması sonucu yıkıma bir süre ara verildi. Yıkım çalışmaları adaya yeni iş makinesi getirilmesinin ardından devam etti.

GALATASARAY ADASI'NDA YIKIMIN NEDENİ NE?

Çalışmalar sırasında karada çevik kuvvet ekiplerinin, denizde ise deniz polisi ve deniz zabıtasının güvenlik önlemi aldığı görüldü.

Adanın işletmecileri de kullandıkları malzemeleri gemiyle karaya taşıdı. 

İBB: MAHKEME ENCÜMEN KARARINI ONAYLADI

Konuyla ilgili İBB'den bir açıklama geldi. Açıklamada, encümen kararıyla yıkım kararı verildiği ve bu kararın mahkeme tarafından onaylandığı belirtildi.

Açıklamada, yıkımla ilgili şu bilgilere yer verildi:

"İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı Encümenince yıkım kararı verilmiştir. Söz konusu karara ilgililerince mahkeme yoluyla itiraz edilmiştir. Sırasıyla İstanbul 4. İdare Mahkemesi, Danıştay 14. Dairesi ve en son tekrar Danıştay 14. Dairesinin 21.02.2017 tarihli kararı ile Encümen kararı onanmış olup gerekli tebligatlar yapılmıştır."

GALATASARAY'DAN AÇIKLAMA: İŞGALCİ KONUMUNDAKİ KİRACI...

Yıkıma ilişkin Galatasaray Spor Kulübü'nden de bir açıklama yapıldı. Kulübün internet sitesinden yapılan yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Galatasaray Adası hakkında, müstecir tarafından kanuna aykırı olarak yapılan eklemeler nedeniyle 21 Mart 2012 tarih ve 641-524 sayı ile alınmış yıkım kararına karşı kulübümüz mülk sahibi olarak dava açmıştı. Söz konusu dava kapsamında, 26 Eylül 2012'de keşif yapıldı. 28 Şubat 2014 tarihinde karar kulübümüzün aleyhine çıktı.

O tarihte temyiz yoluna gidildi. 8 Ekim 2015 tarihinde karar onandı. Karar düzeltme yönündeki 10 Şubat 2016 tarihli başvurumuz da 21 Şubat 2017'de reddedilince yıkım kararı kesinleşmiş oldu. Büyükşehir'e bağlı ekipler, 28 Mayıs 2017 günü, sabahın ilk ışıklarıyla beraber kararı uygulayarak Ada'da yıkıma başladı. Yıkılan yerler, kira sözleşmesi bitmesine rağmen hukuku hiçe sayan şahsın yaptığı eklentilerdir.

Bu noktadan sonra, yıllardır Ada'da işgalci konumunda olan kiracının burayı kullanması mümkün değildir. Ada en kısa sürede, Galatasaray Adası ile ilgili olarak yapılan Olağanüstü Genel Kurul'da alınan karar gereğince ve kanuna uygun şekilde yeniden düzenlenerek Türk sporuna ve üyelerimize hizmet vermeye devam edecektir."

GENEL KURULDA TAHLİYE KARARI

Galatasaray Genel Kurulu, bu tesisin yıllardır işletmecisi olan Mehmet Koçarslan'ın tahliyesi yönünde karar almıştı.

Sayfa Yükleniyor...