Galaxy serisinin en yeni kozu

Samsung, 2014 için sunduğu ilk tableti Galaxy Note 10.1 ile Galaxy serisinde yeni bir sayfa açıyor.

Haberler 09.01.2014 - 11:43

Galaxy serisinin en yeni kozu

Samsung, 2014’e damgasını vurmasını planladığı yeni nesil tabletini yeni yıldan kısa bir süre önce sundu. Galaxy Note 10.1’in 2014 modeli, adından da anlaşılacağı gibi yeni yıla girmeden bile fazlasıyla iddialıydı. Samsung’un birçok kriteri baştan aşağı gözden geçirerek ortaya koydukları belli olan yeni Note 10.1, işlem gücü ve görüntü kalitesiyle göz doldururken, özellikleriyle genel kullanıcı kitlesine hitap ediyor.

BÜYÜTMEK İÇİN TIKLAYIN! BÜYÜTMEK İÇİN TIKLAYIN!

Mobil kullanıcılar, artık kaçınılmaz olan şeyi yapmalı ve her cihazı dikkatle gözden geçirmek zorunda. Birçok kullanıcının istediği özellikleri barındıran ve göz kamaştıran bir görüntü kalitesi sunan Note 10.1, birazpahalı olsa da dikkat edilmesi gereken bir ürün.

BÜYÜTMEK İÇİN TIKLAYIN! BÜYÜTMEK İÇİN TIKLAYIN!

GENEL TASARIM
Galaxy Note 10.1, elinizle tutar tutmaz tasarımdaki farklılığını hissettiren bir cihaz. Bir önceki modeline göre daha ince, kısa ve dar olan 10.1’in dikkat çeken en büyük farkı, arka panelinin deri benzeri, polikarbonat bir malzemeyle kaplanmış olması. Kenarları krom kaplama olan 10.1, arka panelindeki malzemenin de etkisiyle oldukça kolay tutuluyor ve bu kullanımını doğrudan etkiliyor.

243.1×171.4×7.9 mm ölçülerindeki 10.1, 535 gram ağırlığıyla hem bir önceki modelinden, hem de piyasadaki birçok tabletten daha hafif.

BÜYÜTMEK İÇİN TIKLAYIN! BÜYÜTMEK İÇİN TIKLAYIN!

Galaxy Tab 2 10.1 kullanan biri olarak, 10.1’in 2014 modelinin tasarım ve hafiflik açısından farkını çok net bir şekilde ortaya koyduğunu belirtmem gerek. Kenarların inceliği ve cihazın hafifliği, tableti bir yüzeye koymasanız bile zorlanmadan taşımanızı ve kullanmanızı sağlıyor. Bir elle tableti tutarken S-Pen’i ve klavyeyi daha rahat kullanıyor ve fazla zorlanmadan standart işlemleri halledebiliyorsunuz. Metal ve plastikten kurtulan arka panelin, parmak izi kirinden kurtulması da 10.1’in artılarından.

Donanım ve yazılım olarak Galaxy Note 3’e fazlasıyla benzeyen 10.1, aslında Galaxy serisinin birçok modelinden izler taşıyan bir cihaz. Samsung mühendislerinin özellikle performans açısından fazlasıyla açıkları kapatmış olduğu 10.1, ön panelindeki tuşlarda Galaxy Tab 3 10.1’in aynısı bir tasarım taşıyor.

BÜYÜTMEK İÇİN TIKLAYIN! BÜYÜTMEK İÇİN TIKLAYIN!

Ekranın altında, fiziksel açma/ana ekran tuşu yer alırken, bu tuşun sağında ve solunda sırasıyla her biri de kapasitif olan ‘geri’ ve ‘menü’ tuşu yer alıyor.

Ekranın üzerinde, görüntülü sohbet için kullanacağınız kameranız ve yanında yakınlık sensörü bulunuyor. Ön panelde LED uyarı ışığı ise bulunmuyor.

BÜYÜTMEK İÇİN TIKLAYIN! BÜYÜTMEK İÇİN TIKLAYIN!

10.1 2014’ün sağ kenarında micro SD kart girişi (maksimum 64 GB’lık kartları destekliyor), hoparlör ve S-Pen yuvası yer alıyor. Sol panelde de yine hoparlör ve 3.5 mm standart kulaklık girişi bulunuyor.

Üst panelde soldan sağa; açma tuşu, ses ayarı tuşu ve IR blaster (kızılötesi kumanda özelliği) yer alıyor. Tabletin alt kısmında ise micro USB girişi mevcut.

BÜYÜTMEK İÇİN TIKLAYIN! BÜYÜTMEK İÇİN TIKLAYIN!

EKRAN VE SES
10.1 2014’ün görüntü kalitesi fazlasıyla iyi. 1280×800 çözünürlükte WXGA ekrana sahip bir önceki modeline kıyasla, 2560x1600p çözünürlüklü LCD kapasitif dokunmatik ekran 16 milyon rengi destekliyor ve çok canlı, net bir görüntü sunuyor. İnç başına piksel (ppi) oranı 299 olan 10.1, ‘Dinamik’, ‘Standart’ ve ‘Film’ olmak üzere üç farklı görüntü ayarı içeriyor.

Yeni nesil 10.1, oldukça başarılı görüntü kalitesiyle bütünleşen ses çıkışıyla film ve video izlemek için harika bir cihaz haline getirilmiş. Alacağınız cihazı uzun yolculuklarda film izlemek veya oyun oynamak için tercih edeceksiniz, ekran genişliği, görüntü ve ses kalitesiyle 10.1, kendini öne çıkaran bir seçenek. Özellikle tabletin her iki kenarında bulunan hoparlörlerden çıkan sesin yüksekliği ve netliği, diğer modellerde olmayan türden. Evinizde bir odaya koyacağınız tableti bir müzik seti niyetine kullanabilirsiniz.

10.1’de kulaklıkla müzik dinlemek çok keyifli.  Ses doğal olarak çok daha güçlü ve net olduğu gibi, bass çıkışını artıran bir kulaklıkla müzik videoları ve HD filmleri izlemenin keyfi çok daha iyi.

Ayrıca, daha esnek olan ses ayarı çubuğu, sesi yükseltir veya azaltırken kayarak ilerliyor, böylece daha hassas bir seviye yakalamanızı sağlıyor.

BÜYÜTMEK İÇİN TIKLAYIN! BÜYÜTMEK İÇİN TIKLAYIN!

YAZILIM
Android 4.3 (Jelly Bean) TouchWiz arayüzü kullanan 10.1’in sunduğu farklılıklardan bir tanesi, ‘My Magazine’ uygulaması. Ana ekrandayken, ana ekran ikonundan yukarı doğru parmağınızı kaydırmanızla açılan uygulama, tabletiyle uzun süre geçirecek kullanıcıların vakit harcamak isteyeceği bir dergi-haber içeriği ve sosyal ağ hizmeti sunuyor.

My Magazine, ‘Kişisel’, ‘Sosyal’ ve ‘Haberler’ olmak üzere üç kategori içeriyor. Her bir kategori sayfasındayken ekranı sağa sola kaydırarak bir diğer kategoriye geçebiliyorsunuz.

Kişisel, tabletinizde yapmış olduğunuz işlemleri bir pencerede önünüze koyan bir hizmet. Çizimlerinizden e-postalarınıza, ekran görüntülerinden galerinizdeki fotoğraflara kadar oluşturduğunuz içeriklere hızlı bir şekilde erişiyorsunuz.

Sosyal, tahmin edeceğiniz gibi tüm sosyal hesaplarınızı girebileceğiniz ve her birine tek bir pencereden ulaşabileceğiniz bir hizmet. İlginç olan, toplam 9 sosyal medya hesabı açabileceğiniz içerikte Facebook’un yer almaması.

‘Haberler’, yine tahmin edeceğiniz gibi irili-ufaklı kutucuklar halinde karşınızda beliren haber içeriğinden oluşuyor. Çeşitli kaynaklardan ve çeşitli kategorilerden oluşan haberlerden istediğinize tıklayarak orijinal kaynağa erişiyorsunuz.

İncelediğim modelde yer almayan ancak My Magazine’de yer alan ‘Here&Now’ adlı bir kategori daha söz konusu. Bu içerik sayesinde çeşitli mobil uygulamaların öne çıkardığı filmlerden öne çıkan mekanlara ve etkinlik fırsatlarını gözden geçirebiliyorsunuz.

ÇOKLU EKRAN
10.1’in yazılım ve donanım gücü, bir önceki Galaxy modellerinde yer alan çoklu ekran özelliğini daha da geliştiriyor. Samsung’ün üçüncü parti yazılımcıların desteğine açtığı yazılım geliştirme kiti (SDK) sayesinde, çoklu ekran özelliği yeni içerikler kazanmış.

Bir tanesi, ‘çekip-atma’ özelliği. Yani, açık olan bir uygulamanın içine bir diğer uygulamadan içerik atabiliyorsunuz. Böylece, göndereceğiniz mesajların içine bir fotoğraf veya dosya eklemek çok daha kısa sürüyor.

Bir diğer özellik, aynı uygulamadan iki tane açabilmeniz. Özellikle iki tarayıcıyı aynı anda açabilmek, internette bir şeyler ararken veya karşılaştırma yaparken oldukça faydalı olacak bir gelişme. Ekranlarla karmaşık işlemlerde bazen boğuşmanız gerekse de, ana ekranın altındaki ‘Geri’ tuşuna basılı tutarak açacağınız dikey uygulama çubuğu, işinizi fazlasıyla kolaylaştıracak. Açık olan iki ekrandan birini kapatmak için, kapatmak istediğiniz ekran üzerine tıklayarak daha sonra ‘Geri’ tuşuna basmanız yeterli.

Çoklu ekranda gelen yeni bir özellik, çok sık kullandığınız uygulamaları bir arada açmanızı sağlıyor. Örneğin e-posta ve tarayıcıyı gruplayarak, dikey uygulama çubuğuna yerleştiriyor ve istediğiniz zaman aynı anda kullanabiliyorsunuz. Yanlışlıkla kapatılan ekranlar veya sırayla uygulama açma derdinden de böylece kurtulmuş oluyorsunuz. Gruplama için yapmanız gereken, dikey çubuğun en altındaki üçgen ikonuna basmak ve oradaki seçeneklerden ‘Oluştur’ seçeneğini tıklamak.

S-PEN
Samsung’un tasarım, yazılım ve donanımıyla yenilenen yeni tabletinde S-Pen’den bahsetmemek mümkün değil. Ne de olsa S-Pen’de yeni tasarıma kendisini uyarlamış durumda. S-Pen’i istediğiniz kenarından yuvasına yerleştirebiliyor, metal sapı sayesinde kolaylıkla yerinden çıkarabiliyorsunuz. S-Pen’in ekranın sağ, üst kenarında yer almasına da erişmesini çok daha kolay kılıyor.

BÜYÜTMEK İÇİN TIKLAYIN! BÜYÜTMEK İÇİN TIKLAYIN!

S-Pen’i çıkarttığınız zaman, Temassız Konut menüsü otomatik olarak açılıyor. Kalem elinizdeyken bu menüyü açmak isterseniz, imleci ekrana tutarak kalemin üzerindeki tuşa basılı tutun.

Temassız Konut menüsü beş içeriğe erişim sağlıyor:

İş Notu: Çalıştığınız pencere üzerinde küçük bir not kağıdı açıyor ve telefon numarası gibi hemen not almanız gereken bilgileri yazmanıza imkan veriyor.

Karalama Defteri: Hangi uygulamada, pencerede olursanız olun, karalama defteriyle istediğiniz kısmı çembere alarak seçiyor ve bu kısım üzerinde istediğiniz notu düşebiliyor, etiket koyabiliyorsunuz.

Ekran yazısı: Bulunduğunuz ekranın ekran görüntüsünü alıyor ve Paint programında olduğu gibi istediğiniz işlemi yapmanızı sağlıyor.

S Finder: 10.1 2014, artan dahili belleği ve ek bellek özelliğiyle içine birçok veri tıkılabilecek bir cihaz. Hal böyle olunca, yığınla bilgi arasında bulmak istediğiniz veriye S Finder ile arama yaparak kolayca erişebilirsiniz.

Kalem Penceresi: Bulunduğunuz sayfada bir dikdörtgen çizmenizi ve içine aldığınız alanı çeşitli uygulamalarda kullanmanızı sağlıyor.

KAMERA
10.1 2014, arka panelinde 8 MP bir kamera bulunduruyor. Tabletler mobil dünyanın fotoğraf ve video çekimi için en az tercih edilen cihazları olduğu için, Samsung kamera konusunda dikkate değer bir farklılık sunmuş değil. Ancak 10.1’ini yanından ayırmayacaklar için de kamera fonksiyonu yeterli görünüyor.

10 inç genişliğinde bir tableti sabit tutarak istediğiniz kadar iyi manzara fotoğrafı tabii ki yakalayamazsınız ancak gözünüze çarpan detayları hemen kaydetmek veya QR kodu okumak için kameranız her zaman gerekli olacak.

BATARYA
10.1 2014’en şaşkınlık yaratan (hayal kırıklığı diyelim) kısmı, bataryası. Eski modelindeki 7000 mAh bataryaya kıyasla 8220 mAh gücünde bataryası bulunan 10.1, bu donanımıyla Samsung’un Exynos işlemcisine ve yüksek görüntü kalitesine dayanıklı görünüyor. Ancak beklentilerin gerçeğe dönüştüğünü konusunda soru işaretleri mevcut.

10.1’i güç tasarrufu modu kapalı, ekran parlaklığı yüksek ve Wi-Fi açıkken 1 günden daha az bir süre kullanabildim. Cihazın sadece Wi-Fi versiyonu, standart kullanımda yaklaşık 2.5 gün tek şarjla giderken, özellikle video içerikli ve yüksek bellek harcayan uygulamalar tableti değil ancak bataryayı zorluyor.

Note 10.1 2014'ün performans grafiği dengeli bir tablo sunuyor. Note 10.1 2014'ün performans grafiği dengeli bir tablo sunuyor.Aynı anda en az 10 uygulama açık olsa bile 10.1 en ufak takılma, gecikme olmadan çalışıyor. Ancak batarya zorlamaya pek gelemeyecek türden. Bu durum, benchmark testleri yaparken açıkça kendini gösterdi ve grafik performansı testleri esnasında neredeyse tam şarjlı 10.1’in bataryası 1 saatten kısa sürede yüzde 20’nin altına düştü. Güç tasarrufunun kapalı ve parlaklığın maksimum olduğu testler sırasında bataryanın 30.5 derece civarında seyreden sıcaklığı da 37 dereceyi gördü.

Galaxy Note 3 ile performansın neredeyse aynı olduğunu görüyoruz... Galaxy Note 3 ile performansın neredeyse aynı olduğunu görüyoruz...HD kalite film izlemek ve Android oyunları oynamak için harika bir tecrübe sunacağı kesin olsa da, 10.1 alacakların yanlarında mobil şarj cihazı bulundurması faydalı olabilir. Yine de standart kullanımda en az 2 gün dayanan 10.1’in bataryası güçsüz demek haksızlık olur; özellikle de sahip olduğu yüksek performansı karşılarken.

BÜYÜTMEK İÇİN TIKLAYIN! BÜYÜTMEK İÇİN TIKLAYIN!

TEKNİK ÖZELLİKLER

İşlemci: 1.9-GHz Samsung Exynos 5420

İşletim sistemi: Android 4.3 TouchWiz

Ekran: 10.1-inç ‘Super clear’ LCD

Ekran çözünürlüğü: 2560x1600p, 299 ppi

RAM: 3GB

Bellek: 16/32/64 GB dahili bellek seçenekleri,  microSD kart girişi

Kamera: Arka panelde 8MP (LED flaş); ön panelde 2.0 MP

Bağlantı: 802.11 b/g/n/ac Wi-Fi; Bluetooth 4.0; A-GPS ve GLONASS

Batarya: 8220mAh Lityum iyon

Ölçüler: 243.1×171.4×7.9 mm,

Ağırlık: 535 gram.

En güçlü rakipleri: Nexus 10, Toshiba Excite Pro, Xperia Tablet Z.

ARTILAR

-   Yüksek görüntü kalitesi,

-   Gelişmiş çoklu fonksiyon özelliği,

-   S-Pen’in kullanışlı ve pratik olması,

-   Tasarım önceki modellerden çok üstün.

EKSİLER

-   Batarya performansı soru işaretleri doğuruyor,

-   550 dolardan başlayan fiyatlarla iPad Air’den bile pahalı,

-   Kamera fonksiyonları iyi ancak performans çok iyi değil.

-   Android 4.3 kullanmasına rağmen birden çok kullanıcı için çoklu profil oluşturulamıyor.

KISA YOLLAR

-  Ekran görüntüsü almak için üst paneldeki açma tuşuyla, ekran altındaki ana ekran tuşuna aynı anda basılı tutun,

-  Açık olan tüm uygulamaları görmek için, ana ekran tuşuyla ses ayarı tuşuna aynı anda basılı tutun.

Sayfa Yükleniyor...