Galaxy Tab yasağı uzun sürmedi

Apple'ın başvurusu üzerine AB ülkelerinde satışı geçen hafta durdurulan Galaxy Tab 10.1, 'kararda düzeltme' sonucu yeniden raflarda.

17.08.2011 - 13:07

Galaxy Tab yasağı uzun sürmedi

Samsung'un yeni tableti Galaxy Tab 10.1'ün satışını bir Alman mahkemesi aracılığıyla tüm AB ülkelerinde durdurtan Apple'ın sevinci kısa sürdü. Kararı alan mahkeme, Samsung'un itirazları üzerine, kararın Almanya dışındaki geçerliliğinin 'dayanaksız' olabileceğine hükmetti.

Reuters'ın bildirdiğine göre Düsseldorf Bölge Mahkemesi, önceki tedbir kararının Almanya dışındaki ülkelerde de geçerli olmasına yönelik hükümlerin 'dayanaksız' olabileceğine hükmederek, ilgili bölümleri iptal etti ve satışa yeşil ışık yaktı.

Samsung'un tüm dünyada yeni piyasaya sürdüğü Galaxy Tab 10.1 tablet bilgisayar, Apple'ın iPad tabletlerine karşı en güçlü alternatifi oluşturuyor. Apple, Galaxy Tab'te kendi tasarımının kopyalandığı iddiasıyla Samsung'a karşı pek çok ülkede dava açmış durumda.

Galaxy Tab 10.1 tabletin kullandığı Android işletim sistemi, pek çok marka ve model aracılığıyla dünyada hızla yayıldığından, Apple'a milyarlarca dolar kazandıran uygulama ve multimedya ekosistemine karşı da çok ciddi bir rakip haline geliyor.

Apple'ın Samsung'a açtığı patent davasını gören Düseldorf Mahkemesi, geçici satışı durdurma kararının Almanya'da hala geçerli olduğunu, ancak diğer AB ülkelerinde geçerliliği konusunda yetki karmaşası yaşanabileceğini açıklayarak ilgili maddeleri iptal etti.

Geçen hafta alınan satışın durdurulması kararı, Avrupa'nın deniz ticaret kapısı olan Hollanda'da da uygulanmıyordu.

Öte yandan Samsung, Apple'ın 'tasarım hırsızlığı' iddiasına kanıt olarak sunduğu fotoğraflarda hile yaptığını savundu. Davanın görüldüğü tüm mahkemelere itiraz eden Samsung, Apple'ın iPad ve Galaxy tab 10.1'in yanyana gösterildiği ve 'ne kadar benzediklerinin ispat edilmeye çalışıldığı' fotoğrafta, Galaxy'nin grafik yazılımla 'biraz daha basık gösterilerek iPad'e benzetilmeye çalışıldığını' bildirdi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...