Garipoğlu ailesi DNA örneği verdi

Cezaevinde intihar eden Cem Garipoğlu'nun anne ve babası, Adli Tıp Kurumu'na DNA örneği verdi. Örnekler, cezaevinden kaçtığı yönünde iddialar bulunan Garipoğlu'nun DNA’sıyla karşılaştırılacak.

Haberler 15.10.2014 - 10:42

Garipoğlu ailesi DNA örneği verdi

Münevver Karabulut'un ailesinin başvurusu üzerine Silivri Cumhuriyet Başsavcılığı'nın talebiyle alınan mahkeme kararı doğrultusunda, Cem Garipoğlu'nun annesi Tülay Makbule Garipoğlu ve babası Mehmet Nida Garipoğlu, sabah saatlerinde Yenibosna'daki Adli Tıp Kurumu'na geldi.

Kurumda yarım saat kalan Garipoğlu çiftinden, DNA analizi için kan ve tükürük örneği alındı.

Örnekler ile intihar eden Cem Garipoğlu'ndan alınan DNA profili, Adli Tıp Kurumu Biyoloji İhtisas Dairesi'nde karşılaştırılacak.

DNA örneği karşılaştırmasının ardından kimlik tespiti gerçekleştirilecek.

Cem Garipoğlu'nun intiharında kullandığı çamaşır ipi, poşet ve giysileri üzerinde yapılacak incelemelerin ise gelecek hafta tamamlanması bekleniyor.

Münevver Karabulut'u öldürmekten 24 yıl hapis cezasına mahkum edilen Cem Garipoğlu, 10 Ekim’de Silivri 5 No'lu Cezaevi'nde intihar etmişti.

Garipoğlu’nun ölümünün ardından çeşitli iddialar ortaya atılmıştı. Özellikle sosyal medyada, Cem Garipoğlu’nun cezaevinden kaçırıldığı öne sürülmüştü.

GARİPOĞLU AİLESİNİN AVUKATI: ÇOK SAÇMA
Cem Garipoğlu'nun ölümüyle ilgili gündeme gelen iddialara ailesinden tepki geldi.

Garipoğlu ailesinin avukatı Aytekin Kaya, toplumsal bir "şizofreni" yaşandığını savunarak, ''Bir intihar vakası varsa, hele bu durum cezaevinde meydana gelmişse, zaten bu soruşturulur. Ölen kişinin Cem Garipoğlu olup olmadığının sorulması, çok saçma bir durum. Birisi bir kuyuya taş atıyor. Bütün , bu durumla meşgul oluyor. Hukuk sistemimiz bu kadar basit değil, muz cumhuriyeti değiliz. Biz bile avukat olarak cezaevine girerken 2 kapıdan geçiyoruz ve göz retinası taraması yapılıyor” dedi.

Basında yer alan haberlerin Cem Garipoğlu'nun anne ve babasını sürekli gündemde tuttuğunu anlatan Kaya, anne ve babanın ilk günden beri acı çektiğini söyledi.

İntikam duygusuyla hareket edilirse hukuktan bahsedilemeyeceğini dile getiren Kaya, ''Ne yapılmalı ki bütün toplum rahatlasın '' dedi.

Kaya, ''Olay yeri görüntü ve fotoğraflarını talep edecek misiniz '' sorusunu da ''Böyle bir talebimiz yok'' diye cevapladı.

ANNESİNE AİT EV VE İŞYERİ SATILDI
Öte yandan, Cem Garipoğlu'nun annesi Tülay Makbule Garipoğlu'na ait, Niğde'deki gayrimenkuller satıldı.

5 kişinin katıldığı ihalede, 95,58 metrekare ev 60 bin liraya, 94,7 metrekare dükkan ise 38 bin liraya satıldığı öğrenildi.

Etiler'de bir çöp konteynerinde 3 Mart 2009'da cesedi parçalanmış halde bulunan Münevver Karabulut'un annesi, babası ve kardeşi tarafından Cem Garipoğlu ile ailesi aleyhine tazminat davası açılmıştı.

Dava sonunda, Garipoğlu ailesinin Münevver Karabulut'un ailesine olay tarihinden itibaren işleyecek yasal faiziyle 37 bin lirası maddi, 1 milyon 250 bin lirası manevi olmak üzere 1 milyon 287 bin lira tazminat ödemesi kararlaştırılmıştı.

Dosyanın temyiz incelemesini yapan Yargıtay 3. Hukuk Dairesi, yerel mahkemenin kararını onamıştı.

Sayfa Yükleniyor...