Garipoğlu: Şikayetçi değilim

Cem Garipoğlu annesi Makbule Garipoğlu’na ait kredi kartını gizlice arkadaşı T.Y.’nin kullanmasıyla ilgili davada şikayetçi olmadığını, kartı kendisinin verdiğini söyledi.

23.02.2010 - 18:10

Münevver Karabulut’un katil zanlısı olarak yargılanan Cem Garipoğlu’nun annesi Tülay Makbule Garipoğlu, Aralık 2009’da Bahçeşehir Jandarma Karakolu’na müracaat etti.

Anne Garipoğlu, yaptığı başvuruda oğlunun en yakın arkadaşı olan ve sık sık eve gelip kalan T.Y.’nin kendisinin rızası dışında kredi kartını alarak, çeşitli tarihlerde çekim yaptığı iddiasıyla şikayetçi oldu. Anne Garipoğlu, kredi kartının ekstresinde yer alan 29 Ekim 2008’de 1000 TL, 5 Aralık 2008’de 750 TL, 11 Aralık 2008’de 650 TL, 12 Aralık 2008’de 450 TL, 14 Aralık 2008’de 900 TL ve son olarak 16 Aralık 2008’de ise 1.000 TL olmak üzere toplam 4.750 TL tutarındaki harcamanın kendisine ait olmadığını iddia etti.

Hürriyet gazetesindeki habere göre olaydan sonra gözaltına alınan T.Y. çıkarıldığı Büyükçekmece Sulh Ceza Mahkemesi tarafından, ’denetimli serbestlik tedbiri’ kararı verilerek serbest bırakıldı. Yürütülen soruşturma sonunda Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı, T.Y. hakkında ’kredi kartının kötüye kullanılması’ suçundan 3 yıldan 6 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı.

Bakırköy 4. Çocuk Mahkemesi’nde görülen davaya dosyada müşteki konumda bulunan Cem Garipoğlu ile en yakın arkadaşı T.Y. hazır bulunurken, dosyada şikayetçi olarak bulunan ve hala aranan anne Tülay Makbule Garipoğlu katılmadı. Hakim karşısında ilk defa ifade veren Cem Garipoğlu ifadesinde, “Kredi kartını T.Y.’ye kullanması için ben verdim, bu yüzden şikayetçi değilim" dedi.

Cem Garipoğlu’nun ifadesinin ardından dosyayı karara bağlayan mahkeme, T.Y.’yi, ’Kredi kartının kötüye kullanılması’ suçundan 3 yıl hapse çarptırdı. Mahkeme, T.Y.’nin bu suçu ’Zincirleme’ şeklinde işlediğine karar vererek cezasını 3 yıl 9 ay’a çıkardı.

Mahkeme, daha sonra T.Y.’yi zararı karşıladığı gerekçesiyle ’Etkin pişmanlık’ indirimi yaparak cezasını 1 yıl 9 ay’a indirdi. Mahkeme T.Y.’nin olay tarihinde yaşının küçük olması nedeniyle cezasını 10 ay’a çevirdi. Mahkeme son olarak T.Y.’nin duruşmalarda gösterdiği ’iyi hal’ nedeniyle cezasını 8 ay’a çevirerek cezasını erteledi. T.Y. 5 yıl içinde başka bir suç işlemezse cezası silinecek.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...