'Gasp edilmiş hakkı geri almak istiyoruz'

AK Parti Bitlis Milletvekili Kiler, Piyer Loti Tepesi'nin isminin değiştirilmesi talebiyle ilgili ''Geçmişte gasp edilmiş, çalınmış bir hakkı geri alma konusunda girişimde bulunduk'' dedi. Kiler, İstanbul'daki gökdelene neden Sapphire ismini koyduklarını açıkladı.

Haberler - Anadolu Ajansı 08.06.2012 - 14:14

'Gasp edilmiş hakkı geri almak istiyoruz'

AK Parti Bitlis Milletvekili Vahit Kiler, Piyer Loti Tepesi'nin isminin İdris-i Bitlisi olarak değiştirilmesi önerisiyle ilgili gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Piyer Loti isminden rahatsız olmadıklarını belirten Kiler, ''Tarihçilerimizden buranın 1934'e kadar İdris-i Bitlisi Tepesi olarak geçtiğini öğrenince bu anlamda rahatsız olduk'' diye konuştu.

Osmanlı'ya çok büyük katkıları olan bir devlet adamının isminin değiştirilmesinden rahatsız olduklarını belirten Kiler, ''Başka isim olsaydı da bu girişimde bulunacaktık'' açıklamasında bulundu.

Bununla ilgili kanun teklifi vermeyeceklerini, kararı İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin vereceğini, bu konuda İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Eyüp Belediyesi'ne başvuru yapacaklarını bildirdi.

''Bitlisli olarak İdris-i Bitlisi isminin değiştirilmesi kanımıza dokundu'' ifadesini kullanan Kiler, İdris-i Bitlisi'ye Alevi kesimden tepki olduğunun belirtilmesi üzerine, ''Alevi kesime zarar verdiğine dair hiçbir resmi belgede isnat bulamadım. Biz bunu bir yere tepki olsun veya birilerinin farklı yerle çekmesi amacıyla gündeme getirmedik. Masumane, Bitlisli vatandaş olarak, geçmişte gasbedilmiş, çalınmış bir hakkı geri alma konusunda girişimde bulunduk'' dedi.

NEDEN SAPPHIRE İSMİ?
Bir gazetecinin, ''İstanbul'da yaptırdığınız gökdelene Sapphire isimini koydunuz. Neden İngilizce isim koydunuz?'' sorusuna Kiler, ''Her iki dilde de rahat anlaşılsın diye'' karşılığını verdi.

''Bu gökdelene Türkçe isim ya da İdris-i Bitlisi ismini koyabilir miydiniz?'' sorusuna Kiler, ''1934'e kadar ismi böyleyken bu isim niye değiştirildi? Niye gasbedildi? Hizmetleri ortadayken bir üstadın ismi niye alınır, niye yabancı bir isim verilir?'' karşılığını verdi.

TOPBAŞ: TARİHÇİLER KONUŞSUN, BAKILIR
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Piyer Loti'nin adının ''İdris-i Bitlisi'' olarak değiştirilmesi istemine ilişkin olarak, ''Detaylı ve doğru araştırma yapılmayan, üzerinde tarihçilerin konuşmadığı bir konuda, bir vekilin ifadesinden yola çıkarak konuşmam doğru değil. Tarihçiler konuştuktan sonra bakılır'' dedi.

Sayfa Yükleniyor...