Barışa Çağrı Festivali kapsamında İstanbul'a gelen Dünyaca ünlü Duduk sanatçısı Gasparyan, NTV canlı yayınında Sena Kiper'in sorularını yanıtladı.

Gasparyan Türkiye ile Ermenistan arasında artan diyalog sürecini ve diplomatik ilişki kurma çabalarını değerlendirdi.

Gasparyan şöyle konuştu: 
"Çok memnun oldum ki iki ülkenin cumhurbaşkanları ve kurumları böyle bir protokol anlaşmasına vardılar. İnsanların hayatı oldukça kısa, bunu barış içinde yaşamaları gerekiyor. Ben barış yolunu çok seviyorum ve istiyorum ki tüm dünyanın insanları barış içinde yaşasınlar.

-Ermenistan halkının tepkileri nedir gelinen son nokta ile ilgili?

Gasparyan: Sanmıyorum ki herhangi biri bu barış sürecine karşı bir şey düşünsün. Sadece Ermenistan değil herhangi bir insan da barışa karşı ne düşünebilir ki.

-Bu süreç sizi heyecanlandırıyor mu? Bir sanatçı olarak iyiye doğru gidildiğine gönülden inanıyor musunuz?

Gasparyan:
Tabiki beni çok heyecanlandırıyor hem sanatçı olarak hem insan olarak. Çok uzun süre insan olarak birbirimizden uzak yaşamışız. Gidelim gelelim birbirimize saygı ve sevgi gösterebilelim, tabiki çok istiyorum. Benim gözümde dünyada kötü millet yoktur kötü insanlar vardı sadece. Bu bağlamda bütün dünyadaki her millete her ülkeye eşit bakıyorum.

-Bugün 1 Eylül Dünya Barış Günü. Neler söyleyeceksiniz?

Gasparyan:
Çok büyük bir istekle ve heyecanla geldim bu festivale ve konsere katılmaya. Bir barış yolcusu olarak bundan çok gurur duyuyorum ve torunumla, benim mesleğimin ve sanatımı devam ettirecek olan küçük Gasparyan’la birlikte sahne almaktan da çok mutluyum.

-Kendisi çok ünlü ve sevilen bir sanatçı... İstiyoruz ki o güzel ezgileri birlikte duyalım hem Türk hem Ermeni ezgilerini içinde barındırdığı bir Sarı Gelin dinleyebilir miyiz?

Gasparyan: Tabiki çalarım... Zaten Azeriler bu şarkının Azerice olduğunu, İranlılar İran dilinde olduğunu, Ermeniler Ermenice olduğunu, Türkler Türkçe olduğunu söylüyorlar. Tabiki şarkı herkes tarafında seviliyor. Önemli olan da bu kadar sevilmesi zaten. Şimdi Sar Ermenice, Gelin de Türkçe. Yarısı öyle yarısı böyle.

Video: Gasparyan Özel Röportajı