Gülhane Askeri Tıp Akademisi (GATA) Spor Salonu'ndaki törene, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin, Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ, Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Işık Koşaner, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Uğur Yiğit, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Aksay, Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Atila Işık, GATA'da görevli subaylar, öğretim üyeleri ve mezunların yakınları katıldı.

Salona, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Başbuğ ile giren Cumhurbaşkanı Gül, mezun öğrencileri selamladı.

İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayan törende konuşan GATA Komutanı Korgeneral Hasan Memişoğlu, sevgi ve saygıya dayalı, disiplin, üstün görev anlayışı ve samimi dayanışma ortamı içinde sosyal, kültürel ve sportif faaliyetlerle beslenen uzun eğitim sürecinin, bugünkü törenle sona erdiğini ifade etti.

GATA'nın; başarı yolunun, bilimdeki her türlü gelişmede bilgiye en kısa zamanda ulaşmaktan geçtiğinin bilincinde olduğunu belirten Korgeneral Memişoğlu, akademinin, benzer ulusal ve uluslararası kurumlarla sürekli iletişim halinde olduğunu söyledi.

Korgeneral Memişoğlu, mezun tabip teğmenlerin, benliklerinde hem asker hem tabip olmayı başardığını, her şart altında Mehmetçiğe ve Türk ulusuna sağlık hizmeti götürebilecek güç, azim ve kararlılığa sahip olduğunu vurguladı.

GATA'nın, 11 ülkeden gelen misafir öğrencilerle uluslararası eğitim veren bir niteliğe kavuştuğuna da dikkati çeken Korgeneral Memişoğlu, ''GATA, her türlü bilimsel faaliyetine devam etmesinin yanı sıra, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da Atatürkçü düşünce sistemiyle yoğrulmuş, laik ve demokratik Cumhuriyetimizin temel değerlerine inanan muhafızlarını yetiştirmeye devam edecektir'' diye konuştu.

Korgeneral Memişoğlu, mezun teğmenlerden, bundan sonra da kendilerini geliştirmelerini isterken, yetişmelerinde katkıları olan aileleri ve öğretim üyelerine teşekkür etti.

‘TÜRK TIBBININ GELİŞİMİNE KATKI VERİYORUZ'
Gülhane Askeri Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Tabip Tümgeneral Zeki Bayraktar da konuşmasında, GATA'nın tarihi ve kurumsal kimliği hakkında bilgi verdi.

GATA'nın, kuruluş tarihinden itibaren Türk tıbbının gelişimine katkıda bulunduğunu anlatan Tümgeneral Bayraktar, en modern sağlık hizmeti verme konusunda iddialı olduklarını söyledi.

Tümgeneral Bayraktar, Ankara Eğitim Araştırma ve Haydarpaşa hastanelerinde geçen yıl 1 milyon 600 bin hastanın tedavi edildiğini, 51 bin hastanın yataklı tedavi gördüğünü, 27 bin ameliyat gerçekleştirildiğini belirtti.

GATA akademik personeli ve öğrencilerinin ulusal ve uluslararası alanda önemli başarılara imza atarak ödüller aldığını, uluslararası yayın organlarında yayımlanan makale sayısında Türkiye ikincisi olduklarını anlatan Tümgeneral Bayraktar, geçen akademik yıl içinde 57 ulusal ve uluslararası alanda düzenledikleri toplantılarla faal bir dönem geçirdiklerini kaydetti.

Tümgeneral Bayraktar, ''GATA olarak bundan sonra da amacımız, birlik ve beraberlik ruhu içinde Atatürk ilkelerine bağlı, demokratik, laik ve çağdaş değerler doğrultusunda milletimiz ve Türk Silahlı Kuvvetlerine en gelişmiş sağlık hizmetlerini sunacak personeli yetiştirmek olacaktır'' dedi.

Tümgeneral Bayraktar, konuşmasının ardından mezunlara ''Hekim Andı''nı okuttu.

Dönem birincisi Hava Tabip Teğmen Sercan Koray Sağdıç da mezunlar adına yaptığı konuşmanın ardından yaş kütüğüne plaket çaktı.

Daha sonra dereceye giren öğrencilere ve diğer mezunlara diplomaları verildi. Dönem birincisi Sağdıç'a diplomasını Cumhurbaşkanı Gül verdi.

TBMM Başkanı Şahin dönem ikincisi Soner Güven'e, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Başbuğ dönem üçüncüsü Hüseyin Şan'a, Milli Savunma Bakanı Gönül de dönem dördüncüsü Şükrü Dağ'a diplomalarını verdi. Törende, Ürdün'den 3, Bosna Hersek ve Gürcistan'dan birer misafir öğrenci de diplomalarını aldı.

Tören, Gülhane Marşı'nın okunmasıyla sona erdi.