Gauguin'in 'Tahitili Genç Kız'ı satışta

Paul Gauguin'in ahşap heykeli 3 Mayıs'ta New York'ta satışa sunulacak. Heykelin 15 milyon dolara alıcı bulması bekleniyor.

30.03.2011 - 16:00

Gauguin'in 'Tahitili Genç Kız'ı satışta

Sotheby's müzayede evinden yapılan açıklamaya göre, Paul Gauguin'in 1891 ile 1893 yılları arasında Tahiti'ye seyahati sırasında yaptığı ve bir genç kızı tasvir eden "Tahitili Genç Kız" (Jeune Tahitienne) heykelinin 15 milyon dolara alıcı bulması bekleniyor.

Koleksiyoncuların yegane çalışma olarak tasvir ettiği 24 santimetre boyundaki heykel 1961'den bu yana ortaya çıkmamıştı. Post-Emperyonist ressamın deniz kabukları ve kırmızı mercandan elleriyle yaptığı bir kolyesi de bulunan heykel, Fransız sanat eleştirmeni ve koleksiyoncusu Jean Dolent'in o dönem 10 yaşında olan kızı Jeanne Fournier'e hediye edilmişti. Fournier daha sonra bu heykeli bir Dominik rahibe, rahip de Sotheby's'e bu eseri satan şimdiki sahibine vermişti.

Gauguin'in mezarı, tablolarını yaptığı Fransız Polinezyası'nda, Tahiti'ye yakın Markiz adalarından Hiva Oa'da onunla aynı yerde gömülmek isteyen Fransız besteci, şair, yönetmen Jacques Brel'in (1929-1978) mezarından birkaç metre uzakta bulunuyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...