İçişleri Bakanlığı tarafından daha önce 21 Mart tarihinde kutlanacağı açıklanan nevruz, bugün yapılan erken kutlamalar sebebiyle gergin başladı.

İlişkili HaberlerMersin, Van, Hakkari, Şırnak ve Batman'da Nevruz kutlamaları için tören alanına gitmek isteyen gruplar ile güvenlik güçleri arasında olaylar çıktı.

Batman'da Ahmet Türk'ün de içinde olduğu parti otobüsünün içine gaz bombası düştü.

Gazın etkisiyle fenalaşan ve bazı polisler tarafından darp edildiği iddia edilen Ahmet Türk hastaneye kaldırıldı.

Yüksekova Kaymakamı Üzeyir Aziz Özeren, grup içerisinden polise ateş açıldığını söyledi.

Özeren, olayda panzer sürücüsü ile bir polis memurunun yaralandığını ifade etti. Yaralı polislerin sağlık durumlarının iyi olduğu öğrenildi.

Kaymakam Özeren, ''Polise uzun namlulu silahla ateş açan kişi özel harekat timlerinin karşılık vermesi üzerine yaralanarak mahalle arasına kaçmış. Uzun namlulu silahlı saldırganın yakalanması için kaçtığı bölgeye hava destekli operasyon başlatıldı'' dedi.

MERSİN
Mersin’in Akdeniz ilçesinde BDP binası önünde toplanan bir grup, miting alanına gitmek için harekete geçti. Göstericilerin yürüyüşte ısrar etmesi üzerine polis ekipleri gruba müdahale etti.

Göstericiler, polisin üzerine havai fişek ve maytap atınca ortam bir anda karıştı. Polis ekipleri, tazyikli su ve gaz bombasıyla gruba müdahale etti. Göstericiler ara sokaklara kaçtı. Göstericilerle polis arasında zaman zaman kovalamaca yaşandı.

Öte yandan, bir sokaktan polislerin üzerine el yapımı bomba atıldı. Bomba boş alana düşerek patlarken, yaralanan olmadı.

VAN
Van’daki Nevruz kutlamaları da Kültür Caddesi’nde bulunan BDP çadırı önünde başladı.

BDP lideri Selahattin Demirtaş’ın da yer aldığı grup, burada halaylar çekti.

Grup daha sonra yürüyüşe geçti. Kültür Müdürlüğü önüne kadar gelen grup, polis tarafından durduruldu.

2 Nisan Caddesi’nde de bir grup slogan atarak Nevruz alanına girmek istedi. Polis ekipleri, taş atan grubu gözyaşartıcı bomba ile dağıttı.