NTV

Gazeteci Hasan Cemal’e para cezası

DHA

Türkiye

Kapatılan "Özgür Gündem" gazetesinde nöbetçi genel yayın yönetmenliği yapan gazeteci Hasan Cemal, 6 bin lira para cezasına çarptırıldı.

İstanbul 24. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmaya “Terör örgütünün bildiri ve açıklamalarını basmak ve yayınlamak", “Terör örgütü propagandası yapmak" suçundan 2 yıldan 8 yıla kadar hapis istemiyle tutuksuz yargılanan gazeteci Hasan Cemal ve avukatları katıldı.

Hasan Cemal savunmasında, “Burada özgür ve bağımsız medyayı savunmak için bulunuyorum. Medyanın bağımsızlığını ve özgürlüğünü savunurken gazeteciliğin de suç olmadığını savunmak için buradayım. Bu çerçevede Kürt gazetecilerinin de özgürlüğünü savunmak ve bunu savunurken de Kürt gazetecilerin özgür olmadığı bir ortamda Türk gazetecilerin de özgür olamayacağını vurgulamak için buradayım. Kürt meslektaşlarımla bir dayanışma göstermek için Özgür Gündem gazetesinde 1 günlük Genel Yayın Yönetmenliği yaptım. Özgür ve bağımsız medyayı savunmanın demokrasi ve barışı savunmak olduğunu yineliyorum" dedi.

Cemal'in avukatı Fikret İlkiz ise, Basın Kanunu'nun 11. maddesindeki genel yayın yönetmeninin cezai sorumluluğu hakkındaki düzenlemenin Anayasanın 38. maddesindeki “Suç ve cezalara ilişkin esaslar" hükmüne aykırı olduğunu ifade etti.

İlkiz, bu nedenle söz konusu yasa maddesinin AYM'ye gönderilerek iptal edilmesini, AYM'nin vereceği karara kadar davanın geri bırakılmasını talep etti. Mahkeme heyeti, bu talebi reddetti.

Duruşma sonunda mahkeme heyeti Hasan Cemal hakkında "Terör örgütü propagandası yapmak" suçundan beraat kararı verdi.

Mahkeme, Cemal'i "Terör örgütünün açıklamalarını yayınlamak" suçundan 1 yıl hapis cezasına çarptırdı.

Bu ceza sanığın duruşmadaki iyi hali nedeniyle 10 aya indirildi. Cezanın da 6 bin lira adli para cezasına çevrilerek, 10 taksitle ödenmesi kararlaştırıldı.

ETİKETLER