Gazeteci Nail Güreli son yolculuğuna uğurlandı

Gazeteci Nail Güreli, düzenlenen cenaze töreninin ardından toprağa verildi. Törene CHP Genel Başkanı Kemal Kılıdçdaroğlu da katıldı.

Haberler - Anadolu Ajansı 28.10.2016 - 17:51

Gazeteci Nail Güreli son yolculuğuna uğurlandı

Duayen gazeteci Nail Güreli için Levent'teki Afet Yolal Camisi'nde cenaze töreni düzenlendi.

Nail Güreli'nin oğlu Gür Güreli taziyeleri cami avlusunda kabul etti.

Güreli, "Acı bir kayıp. Babam sadece gazetecilik yaptı. Bütün gücünü de kaleminden alıyordu. Hiçbir çıkar ilişkisinin içinde veya peşinde değildi. Çok da iyi bir babaydı. Evde de çok demokrattı" diye konuştu.

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Turgay Olcayto ise Güreli'nin yakın çalışma arkadaşı olduğunu dile getirerek, "Bu mesleğe çok emek verdi. Küçükle küçük büyükle büyük olurdu. O da yaşına başına aldırmadan sürekli yeni şeyler öğrendi" dedi.

Güreli'nin Türk bayrağına sarılı tabutu başında Beşiktaş Belediyesi'ne bağlı zabıtalar saygı nöbeti tuttu.

Cenaze törenine ailesi ve yakınlarının yanı sıra, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, TBMM Başkanvekili Akif Hamzaçebi, CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, HDP İstanbul Milletvekili Celal Doğan, Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Yıldırım Demirören, Türkiye Futbol Direktörü Fatih Terim, iş adamı Aydın Doğan, meslektaşları ve vatandaşlar katıldı.

Güreli'nin cenazesi, ikindi vakti kılınan cenaze namazının ardından Zincirlikuyu Mezarlığı'nda defnedildi.

Gazeteci ve yazar Nail Güreli, 1932'de doğdu.

Gazeteciliğe, 1952'de Hizmet gazetesinde muhabir olarak başladı. Son Posta, Son Telgraf, Tan, Akşam, Vatan, İkdam, Hürriyet Haber Ajansı, Hürriyet, Güneş ve Milliyet gazetelerinde çalışan Güreli, Günlük Evrensel gazetesinde yazıyordu.

1959'da yılın gazetecisi seçilen Güreli, TGC'nin çeşitli kademelerinde çalıştı ve 18 Mart 1994'ten 3 Nisan 2001'e kadar başkanlığını yaptı.

Mine Güreli ile evli ve bir çocuk babası olan Güreli, Basın Şeref Kartı sahibiydi.

Sayfa Yükleniyor...