Gazeteci Nuh Köklü öldürüldü

İstanbul’un Kadıköy ilçesinde arkadaşlarıyla kar topu oynayan gazeteci Nuh Köklü, kar topunun vitrinine gelmesine öfkelenen bir esnaf tarafından bıçaklanarak öldürüldü.

Haberler - ntv.com.tr - NTV Haber 18.02.2015 - 14:08

Gazeteci Nuh Köklü öldürüldü

Özgecan Aslan'ın bıçaklı saldırıyla öldürülmesi olayını konuşurken, dün akşam bir başka bıçaklı saldırıyla cinayet haberi de İstanbul'un göbeğinden; Kadıköy'den geldi. Kurban bu kez gazeteci Nuh Köklü'ydü.

Olay, saat 22.00 sıralarında Yeldeğirmeni Mahallesi'nde yaşandı.

Meclis'te görüşülmesine başlanan İç Güvenlik Yasası'na karşı düzenlenen protestoya katılan Nuh Köklü, yaklaşık 10 arkadaşıyla Karakolhane Sokak'ta  kar topu oynamaya başladı.

Bu sırada dükkanının vitrinine kar topu isabet eden aktar dükkanı sahibi Serkan A., tehditler savurmaya başladı. İşyeri sahibi, Nuh Köklü ve arkadaşlarına önce sopoyla saldırdı.

Daha sonra dükkanından bıçak alarak dışarıya çıkan Serkan A., arbede sırasında yere düşen bir kişiyi kurtarmak isteyen Nuh Köklü'yü göğsünden bıçakladı.

Ambulansla Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne kaldırılırken Köklü'nün kalbi durdu. Kalbi tekrar çalıştırılan Köklü, hastanede tüm müdahaleye rağmen kurtarılamadı.

"ARKADAŞINA YARDIM EDİYORDU"

Nuh Köklü'nün arkadaşlarından avukat Tamer Doğan, olayla ilgili olarak "Ekmek bıçağını şuursuzca sallamaya başladı. Arkadaşımızı köşeye sıkıştırmıştı. O sırada Nuh arkadaşımız geldi, müdahale etmek için koştu ama o sırada kayıp düştü. Bu sırada ekmek bıçağını tam göğsüne sapladı" dedi.

SALDIRGAN: BANA BİR ŞEY OLMAZ

İşyeri sahibinin  "Benim raporum var" dediğini belirten Doğan, "Bize 'Ben zaten elimi kolumu sallayarak yarın çıkarım' dedi" diye konuştu.

Avukat Doğan, zanlının Nuh Köklü'yü bıçakla yaraladıktan sonra bir kaç kez "Bana bir şey olmaz" dediğini ifade etti.

NUH'UN SON SÖZLERİ: KEŞKE RÜYA OLSA

Doğan, Nuh'un son sözlerinin "Keşke rüya olsa" olduğunu dile getirdi.

"NUH SOKAK HAYVANLARI İÇİN MAMA ALMIŞTI"

Köklü'nün yanında bulunan kız arkadaşı Ferda Sayın da olayı gözyaşlarıyla anlattı.

Sayın, esnafın çevresiyle problemleri bulunan biri olduğunu ifade ederek, "Daha önce başkaları da bu kişi ile sorunlar yaşamış. Nuh daha geçen gün bu dükkandan alışveriş yapmıştı. Beraber sokak köpekleri için mama almıştık. Ama nasıl bir esnaf ise bir arkadaşımız onu sakinleştirmeye çalışırken onun üzerine bile sopa ile yürüdü" diye konuştu.

“BİZE KÜFÜR ETTİ”

Selin Görkem de, "Dışarı çıktıktan sonra 2-3 arkadaşımız Nuh'u hastaneye yetiştirmek için uğraşıyordu. Katilin hala saldırgan tavrı devam ediyordu. Biz kadınlar olarak onun ön tarafındaydık ve bir anda döndü bize de taciz içeren, cinsellik içeren küfürler etmeye başladı" dedi.

"OLAY BİZİ KORKUTUYOR"

Köklü'nün bir diğer arkadaşı Altuğ Akbaş ise yaşanan olayın dehşet verici olduğunu belirterek, şunları söyledi:

"Bir grup arkadaş kartopu oynarken kaza eseri kartopu esnafın camına isabet ediyor. Esnaf tehdit ediyor, dükkanına girip sopa ile çıkıyor. Sonra bıçakla saldırıyor. Esnaf, yere düşen bir arkadaşını korumaya çalıştığı sırada Nuh'u bıçaklıyor. Ambulans ile hastaneye getirilmesine rağmen kurtarılamayarak hayatının kaybediyor. Bu yaşanan olay bizi yaşadığımız çevreden soğutuyor ve korkutuyor."

Olay sırasında Köklü'nün yanında olan arkadaşı ve avukatı Tamer Doğan (solda) ile kız arkadaşı Ferda Sayın (sol2), basın mensuplarına açıklama yaptı
Olay sırasında Köklü'nün yanında olan arkadaşı ve avukatı Tamer Doğan (solda) ile kız arkadaşı Ferda Sayın (sol2), basın mensuplarına açıklama yaptı

ADLİYEYE SEVK EDİLECEK

Öte yandan, Nuh Köklü'yü bıçaklayan Serkan A., Göztepe SSK Hastanesi’nde tedavi altına alındı.

Tedavisinin ardından Asayiş Şube Müdürlüğü'ne götürülen zanlının, işlemlerinin ardından adliyeye sevk edileceği öğrenildi.

NTV'DE DE GÖREV ALMIŞTI

46 yaşında hayatını kaybeden Nuh Köklü, NTV'de pek çok haber programında editörlük yaptı.

Deneyimli gazeteci, Hürriyet, Sabah ve Radikal gazetelerinde de muhabirlik ve editörlük görevinde bulunmuştu.

Nuh Köklü, bir süre Güney Amerika'da yaşamıştı.

Nuh Köklü, Facebook sayfasında, 20 yaşındaki üniversite öğrencisi Özgecan Aslan'ın vahşice öldürülmesine tepki göstermişti.
Nuh Köklü, Facebook sayfasında, 20 yaşındaki üniversite öğrencisi Özgecan Aslan'ın vahşice öldürülmesine tepki göstermişti.

ARKADAŞLARI PROTESTO ETTİ

Bu arada, bu sabah Karakolhane Sokak'ta bir araya gelen Nuh Köklü’nün arkadaşları, cinayeti protesto etti.

Köklü'nün arkadaşı Selin Görkem, "Ambulansı beklemeden taksiyle hastaneye götürdük ama kurtaramadık" dedi.

Olayı bir kez daha anlatan Avukat Tamer Doğan, saldırganın olayın ardından bıçağını yıkadığını belirterek, “Saldırgan, 'benim raporum var' diyerek yarın çıkacağını iddia etti. Avukat olarak bu olayın takipçisi olacağım" diye konuştu.

VALİ ŞAHİN: SORUŞTURMA BAŞLATILDI

Bu arada, Nuh Köklü’nün öldürülmesiyle ilgili ilgili soruşturma başlatıldığını ifade eden Vali Vasip Şahin, “Olayın arkasında sebepler var mı, onları da arkadaşlarımız değerlendirecekler” şeklinde konuştu.

ANKARA'DA UĞURLANACAK

Nuh Köklü'nün cenazesi, Adli Tıp Kurumu'ndaki otopsinin ardından defnedilmek üzere Ankara'ya gönderilecek.

Sayfa Yükleniyor...