Gazeteci Sedef Kabaş'a beraat

Gazeteci Sedef Kabaş, polislere mukavemet ettiği iddiasıyla yargılandığı davada beraat etti.

Anadolu Ajansı 26.05.2015 - 13:06

Gazeteci Sedef Kabaş'a beraat

İstanbul 26. Asliye Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya sanık Sedef Kabaş katıldı.
Polisler İsmail İlker Cihan, Mustafa Metin Üstünkardeşler ve Cenk Baş da "mağdur" olarak duruşmada hazır bulundu.

Üç polis, Sedef Kabaş'tan şikayetçi olmadığını söyledi.

Sedef Kabaş, arama ve el koymalardan sonra hazırlanan tutanağı, içinde hakarete varan sözler yazılı olduğu için imzalamadığını, bunun dışında bir direnmede bulunmadığını söyledi.

Kabaş, "Bundan sonra ifade özgürlüğü anlamında ve bu özgürlük kapsamında yine tweet atmaya devam edeceğim. Beraatimi istiyorum" ifadelerini kullandı.

MAHKEME “BERAAT” DEDİ

Kararını açıklayan mahkeme, "kamu görevlisine karşı görevinden dolayı hakaret" ve "kamu görevlisine karşı görevini yaptırmamak için direnme" suçlarının unsurları oluşmadığı gerekçesiyle Kabaş'ın beraatine hükmetti.

Duruşmanın ardından Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayı önünde açıklama yapan Sedef Kabaş, Türk adaletine güvendiğini ve güvenmeye devam edeceğini kaydederek, şunları söyledi:

"Hakkımda 5 yıl 4 ay hapis cezası istemi söz konusuydu. Ve duruşma sonrasında hakim beraatime karar verdi. Zira ortada bir suç, bir hakaret yok. Polislerimiz şikayetçi değil. Dolayısıyla sonuç beraat. Türk adaletine güvenmek durumundayız. O yüzden güveneceğiz. Bugün olduğu gibi er ya da geç adalet yerini bulacaktır."

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, Kabaş'ın "hakaret" ve "polise direnme" suçlarından 1 yıl 8 ay ila 5 yıl 4 ay arasında değişen oranlarda hapis cezasına çarptırılması isteniyordu.

Sayfa Yükleniyor...