Gazeteci Sedef Kabaş'a ilk duruşmada tahliye

Gazeteci Sedef Kabaş "Cumhurbaşkanı'na hakaret" suçundan 2 yıl 4 ay hapis cezası çarptırıldı. Mahkeme, sanığın tahliyesine karar verdi. Kabaş, İçişleri Bakanı Soylu ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Karaismailoğlu'na 'hakaret' suçundan ise beraat etti.

Haberler - Anadolu Ajansı - DHA 11.03.2022 - 12:54

Gazeteci Sedef Kabaş'a ilk duruşmada tahliye

Katıldığı televizyon programındaki konuşmasında, "Cumhurbaşkanı'na hakaret" ve "kamu görevlisine görevinden dolayı hakaret" suçlarını işlediği gerekçesiyle tutuklanan Gazeteci Sedef Kabaş'ın 12 yıl 10 aya kadar hapis cezası istemiyle yargılandığı davanın ilk duruşmasında karar çıktı.

İstanbul 36. Asliye Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmada ilk kez savunma yapan tutuklu sanık Sedef Kabaş, tahliyesi ve beraatini istedi.

''HAKARET ETMEDİM, ETMEM''

Kabaş savunmasında, "Cumhurbaşkanı'na hakaret etmedim, etmem, edilmesini de onaylamam. İktidarı gerekirse en ağır şekilde eleştiririm ve takdir edersiniz ki bunlar ifade özgürlüğü kapsamındadır ve bir gazetecinin görevidir. Malum atasözünü kendimce yumuşatarak örnek verdim. Hakaret kastım olsa sözün orijinalini kullanırdım" dedi.

2 YIL 4 AY HAPİS CEZASI VE TAHLİYE

Mahkeme, sanık Kabaş'ı "Cumhurbaşkanı'na alenen hakaret" suçundan 2 yıl 4 ay hapis cezasına çarptırdı.

Kabaş hakkında herhangi bir indirim uygulamayan mahkeme, ceza miktarı ve tutuklu kaldığı süreyi dikkate alarak tahliyesine karar verdi.

Sedef Kabaş Bakırköy Kadın Kapalı Ceza İnfaz Kurumu'ndan saat 15.30 sıralarında tahliye oldu. Sedef Kabaş Bakırköy Kadın Kapalı Ceza İnfaz Kurumu'ndan saat 15.30 sıralarında tahliye oldu.

İKİ BAKAN'A YÖNELİK ''HAKARET'' SUÇUNDAN BERAAT

Mahkeme, Kabaş'ın, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu'na yönelik "kamu görevlisine karşı hakaret" suçundan ise beraatine hükmetti.

NE OLMUŞTU?

İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı, Sedef Kabaş'ın 14 Ocak'taki televizyon programında yaptığı konuşmalarla ilgili "Cumhurbaşkanı'na hakaret" suçundan soruşturma başlatmıştı.

Kabaş'ın suça konu konuşmayı yaptığı kanalın merkezi Sarıyer'de olduğu için dosya, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderilmiş, savcılıkça Kabaş hakkında gözaltı kararı verilmişti.

Gözaltına alınan Kabaş, "Cumhurbaşkanı'na hakaret" suçundan başlatılan soruşturma kapsamında sevk edildiği nöbetçi hakimlikçe 22 Ocak'ta tutuklanmıştı.

Sayfa Yükleniyor...