Gazeteci Ümit Enginsoy’a veda

Yılbaşı gecesi hayatını kaybeden gazeteci Ümit Enginsoy, son yolculuğuna uğurlandı. Uzun yıllar ABD’de birlikte görev yaptığı Enginsoy’u kaybetmenin üzüntüsünü yaşayan NTVMSNBC Genel Yayın Yönetmeni Ahmet Yeşiltepe, 52 yaşında hayata gözlerini yuman başarılı gazeteciyi anlattı.

02.01.2013 - 13:09

Gazeteci Ümit Enginsoy’a veda

Türk basınının deneyimli ismi Ümit Enginsoy, son yolculuğuna uğurlandı.

Yılbaşı gecesi evinde düşerek geçirdiği beyin kanaması sonucu yaşamını yitiren Enginsoy için Kocatepe Camii’nde cenaze töreni düzenlendi.

Törene Ümit Enginsoy'un ailesi, yakınları, meslektaşları, diplomatlar ile CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, BDP Milletvekili Sırrı Sakık ve Basın İlan Kurumu Genel Müdürü Mehmet Atalay katıldı.

Enginsoy'un cenazesi, öğle vakti kılınan cenaze namazının ardından Karşıyaka Mezarlığı'nda toprağa verildi.

YEŞİLTEPE: KENDİSİYLE ÇALIŞMAKTAN GURUR DUYUYORUM
Cenaze törenine katılan NTVMSNBC Genel Yayın Yönetmeni Ahmet Yeşiltepe, yakın arkadaşı Ümit Enginsoy’un ardından duygularını NTV canlı yayında aktardı.

ABD’de uzun yıllar birlikte çalıştıklarını dile getiren Ahmet Yeşiltepe, “Kendisiyle yaklaşık 5 sene birlikte çalıştık. Ben New York’tayken bana gelir, bende kalırdı. Ben de Washington’a gitmek durumunda kaldığımda da onda kalırdım. Hemen hemen her akşam haberleşirdik. Son derece zeki, analitik zekası olan, konuları derinlemesine bilen ve araştıran çok iyi bir gazeteciydi” dedi.

Çok üzgün olduğunu dile getiren Yeşiltepe, “Çok iyi ve çok değerli bir gazeteciyi kaybettik. Ondan çok şey öğrendim. Çok değerli bir meslek büyüğümü ve ağabeyimi kaybettim. Çok iyi bir insandı, çok yufka yürekliydi. Çok farklı bir sürü özelliği bir arada barındıran çok değerli bir insandı. Onunla çalışmış olmaktan, ondan çok şey öğrenmiş olmaktan büyük gurur duyuyorum. Yetişmemde, ilerlememde çok büyük katkısı oldu” diye konuştu.

'MEMLEKET AŞIĞIYDI'
Ümit Enginsoy’u “çok büyük memleket aşığı” diye nitelendiren Yeşiltepe, sözlerini şöyle sürdürdü: “Vatan özlemiyle çalışırdı. İşte o gazetecilik merakının dışında kişisel olarak ülkesiyle ilgili nelerin dönüp bittiğini anlamak için araştırmak için bazen sınırları zorlardı.”

Ümit Enginsoy’un kız kardeşi gözyaşları içinde ağabeyinin tabutunu taşıdı. Ümit Enginsoy’un kız kardeşi gözyaşları içinde ağabeyinin tabutunu taşıdı.

'HABERİ DUYGUYLA AKTARIRDI'
Enginsoy’un gazetecilik heyecanına dikkat çeken NTVMSNBC Genel Yayın Yönetmeni Yeşiltepe, “Haberi aktarırken duyguyla aktarırdı. Özellikle Beyaz Saray’dan yaptığımız yayınlarda koşarak gelişi ve mikrofon başına geçip olup bitenleri anlatması... Olaya Türkiye yönüyle bakması çok iyiydi. Onu pek gazeteci bunu yapamaz” dedi.

'DENKTAŞ BİLE SORULARINDAN YORULMUŞTU'
“Savunma politikaları konusunda Türkiye’deki en iyi isimdi” diyen Yeşiltepe, şöyle devam etti: “Kıbrıs’ı çok iyi bilen bir gazeteciydi. Rahmetli Rauf Denktaş’la çok özel yakın bir ilişkisi vardı, kendisi Ümit Enginsoy’u çok severdi. Ümit çok soru sorardı, çok iyi sorular sorardı. Bir gün Denktaş, kendisine ‘Sen o tatlı kafanı fazla yorma’ demişti. Rauf Denktaş bile onun sorularına cevap vermekten yorulmuştu. Türkiye çok değerli bir basın mensubunu kaybetti. Ben çok değerli bir ağabeyimi, çok değerli bir dostumu kaybettim. Onu hiç unutmayacağım.”

'İYİ BİR İNSANDI'
Enginsoy’un kişiliğine de vurgu yapan Yeşiltepe, “Herkes kendisini çok seviyordu. Çok farklı özellikler onda bir aradaydı. O kadar iyi gazeteci olmanın dışında iyi bir insandı, herkesle çok yakın ilişkisi vardı. İnandığı, düşündüğü fikirleri o kadar güzel anlatırdı ki... Onu dinlemek keyifliydi. Türk-Amerikan ilişkilerini ondan dinlemek daha farklıydı” diye konuştu.

'MANDOLİNLE HAYATINA YENİ PENCERE AÇMIŞTI'
Ümit Enginsoy’un sanat ve spora olan ilgisinden de bahseden Yeşiltepe, “Eğlenceliydi, popüler kültürü yakından takip ederdi. Çok güzel müzik dinlerdi. Basketbolu çok sever, çok iyi takip ederdi. Ufak tefekti ama çok iyi oynardı, çok iyi bir oyun kurucuydu. Çok iyi bir sinema izleyicisiydi. Hayatına yeni bir pencere açmıştı. Son dönemde mandolin çalıyordu, çok da güzel çalıyordu" ifadelerini kullandı.

YETKİN: SAVUNMA SANAYİ KONUSUNDA ÇOK İYİYDİ
Törene katılan Hürriyet Daily News Genel Yayın Yönetmeni Murat Yetkin de Enginsoy'un Türkiye'nin yetiştirdiği en değerli gazetecilerinden birisi olduğunu ifade ederek, '' Özellikle savunma politikaları, savunma sanayi ve uluslararası ilişkiler gibi alanlarda çok yetkin bir analiz gücüne sahipti. Çok yakın arkadaşımdı, çok iyi bir insandı. İyi bir meslektaş büyüğümü kaybetmenin üzüntüsünü yaşıyorum'' diye konuştu.

DEMİR: KİTAP YAZIYORDU
Hürriyet gazetesi Ankara Temsilcisi Metehan Demir, çok yakından tanıdığını belirttiği Enginsoy'dan çok şey öğrendiğini kaydetti.

Demir, ''Ortak alanlarda beraber çalıştık. 2-3 hafta önce karşılaştığımızda bir kitap yazdığını, kitabın bitmek üzere olduğunu ve redaktörlük yapıp yapamayacağımı sordu. Ben de seve seve kabul edeceğimi söyledim ama nasip olmadı. İnşallah o kitabı bulurlar da ondan bir hatıra olarak paylaşırız. Allah rahmet eylesin, çok iyi bir gazeteci ve çok iyi bir insandı'' dedi.

İLKİN: İKİ ÜLKE İLİŞKİLERİNİ ÇOK İYİ İZLİYORDU
Emekli Washington Büyükelçisi Baki İlkin, Ümit Enginsoy'la Washington'da tanıştıklarını ve Enginsoy'un Türk-Amerikan ilişkilerini çok iyi takip edip değerlendirdiğini dile getirdi.

Enginsoy'un Anadolu Ajansı Dış Haberler Servisi'nde çalıştığı 90'lı yıllarda çektirdiği bir fotoğraf Enginsoy'un Anadolu Ajansı Dış Haberler Servisi'nde çalıştığı 90'lı yıllarda çektirdiği bir fotoğraf

GENELKURMAY'DAN MESAJ
Genelkurmay Basın ve Halkla İlişkiler Daire Başkanlığı, NTV'yi arayarak Genelkurmay Başkanı Org. Necdet Özel'in taziye mesajını iletti.

Mesajda Ümit Enginsoy'un kaybından duyulan üzüntü dile getirildi. Org. Özel'in NTV ailesinin acısını paylaştığı belirtildi.

11 YIL WASHINGTON
Ümit Enginsoy, 11 yıl NTV’nin Washington Temsilciliği görevini yürütmüştü.

Enginsoy, Anadolu Ajansı, Defence News dergisi ve Milliyet gazetesinde de çalışmıştı.

Washington'dan 2009 yılında dönen Ümit Enginsoy, Hürriyet Daily News'ta köşe yazarlığı yapıyordu.

Diplomasi ve savunma konularında uzman olan Enginsoy’un, pek çok yabancı gazete ve dergide makaleleri yayınlanmıştı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...