İSTANBUL - Hakkında kesinleşmiş 6 yıl 8 ay hapis cezası olan ve dün Arnavutöy'deki evine giderken asayiş kontrolü sırasında gözaltına alınan gazeteci Yakup Köse, tutuklandı.

Köse, Arnavutköy'deki evine giderken polis ekipleri tarafından yapılan rutin asayiş kontrolü sırasında belediye otobüsünde gözaltına alınmıştı.

Yakup Köse, daha sonra Taşoluk Karakolu’na götürüldü. Ardından Adli Tıp Kurumu'nda sağlık kontrolünden geçirilen Köse, daha sonra Gaziosmanpaşa Adliyesi'ne sevk edildi.

İnfaz savcılığınca hakkında kesinleşmiş 6 yıl 8 ay hapis cezasıyla ilgili tutuklama kararı yüzüne okunan Köse, işlemlerinin ardından Metris Cezaevi'ne gönderildi.

PARALEL YAPI ALEYHİNE SLOGAN
Köse'nin eşi ve iki çocuğu da adliyeye geldi. Adliye önünde bekleyen Köse'nin yakınları, "'Yakup Köse'ye adalet'' ve "Paralel yapı hesap verecek'' dövizleri taşıyıp, ''Yakup Köse onurumuzdur'' sloganı attı.

ARBEDE YAŞANDI
Gazeteci Köse cezaevine götürüldükten sonra yakınları ile polis arasında kısa süreli arbede yaşandı.

Köse'nin avukatı Hamza Uçan, gazetecilere yaptığı açıklamada, "28 Şubat'ın 14 yaşında idam cezasına çarptırdığı müvekkilinin, dün gece itibarıyla 28 Şubat yargısının verdiği ve paralel yargının onadığı hukuksuz ceza sebebiyle iş yerinden evine giderken belediye otobüsünde gözaltına alındığını" söyledi.

Bandırma Asliye Ceza Mahkemesi'nce ''hürriyeti tahdit'' suçundan 6 yıl 8 ay hapse çarptırılan Köse'nin cezası, 25 Ocak 2013'te Yargıtayca onandı.