Gazeteciler yarın Taksim'de yürüyecek

Ergenekon soruşturması kapsamında gazetecilerin gözaltına alınmasını protesto için yarın saat 12.00'de gazeteciler Taksim Meydanı'nda destek yürüyüşü düzenleyecek.

Gazetecilere Özgürlük Platformu Dönem Başkanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, gazeteciler Ahmet Şık, Nedim Şener, Doğan Yurdakul, Mümtaz İdil, İklim Bayraktar, Sait Kılıç, Müyesser Yıldız ve Aydın Bıyıklı ile yazar Yalçın Küçük'ün evlerinde bu sabah saatlerinden itibaren arama yapıldığı belirtildi.

Bu uygulamaların basın ve ifade özgürlüğünün açıkça ihlali anlamına geldiği ifade edilen açıklamada, şöyle denildi:

''Gazeteciler üzerindeki baskıların giderek artmasından duyduğumuz endişeler artık tahammül edilemez bir noktaya ulaşmıştır. Halen cezaevlerinde 61 gazeteci, tutuklu ve hükümlü olarak bulunmaktadır. 2009 yılının başından bu yana bir süre tutuklu tutulduktan sonra tahliye edilen ya da gözaltına alındıktan sonra tutuklu olarak yargılaması süren 31 gazeteci daha bulunmaktadır. Ayrıca yargılandıkları davalarda haklarında para ya da hapis cezası verilmiş olmakla birlikte cezanın infazı 5 yıl süreyle ertelenmiş olan ya da mahkeme kararı temyiz edildiği için haklarında verilmiş olan cezalar henüz kesinleşmemiş olan 39 gazeteci daha vardır. Sadece 3 binden fazla gazeteci aleyhine açılmış gizliliğin ihlali ve benzeri davaların devam ediyor olması kaygı vericidir.'

Açıklamada, bütün bu nedenlerle gerek gözaltında olan gerekse cezaevlerinde tutuklu ve hükümlü olarak bulunan, yargılanan ve haklarında soruşturma açılan tüm meslektaşlarla dayanışma göstermek amacıyla yarın saat 12.00'de Taksim Meydanı'nda basın açıklaması yapılacağı da ifade edildi.

Şener'e destek vermek amacıyla Ayşenur Arslan, Murat Sabuncu ve Aslı Aydıntaşbaş, Şener’in evinin önüne geldi.

Burada basın mensuplarına açıklama yapan Ayşenur Arslan "Türk basını artık ayağa kalktı. Tutuklu Gazetecilere Özgürlük Platformu tarafından yarın Taksim’de meslektaşlarımıza destek vermek için yürüyüş düzenlenecek. Uluslararası basın kuruluşları da bu olay üzerine harekete geçmiş bulunuyor. Şener canıyla bedeniyle, bu ülkeye emanettir. Hrant Dink öldürülmeden önce bir yazısında ‘Güvercin tedirginliğinde yaşıyorum’ demişti. Hrant’ı koruyamadık Şener'i koruyalım" diye konuştu.

Gazeteci Aslı Aydıntaşbaş ise “Nedim'e destek için buradayız. Nedim çok mert bir gazetecidir. Bu olayın bir an önce aydınlatılarak Nedim’in gazeteci olarak aramıza dönmesini bekliyoruz" dedi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...