Gazeteciye hapis cezası

'Basın ve yayın yoluyla terör örgütünün açıklamalarını yayımlamak' suçundan yargılanan aktivist-gazeteci Hakan Tahmaz 10 ay hapis, Birgün gazetesinin Sorumlu Yazı İşleri Müdürü İbrahim Çeşmecioğlu ise 16 bin 660 lira adli para cezasına çarptırıldı.

25.03.2011 - 08:17

İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya, tutuksuz sanık Hakan Tahmaz katıldı. Sanıklar Bülent Yılmaz ile İbrahim Çeşmecioğlu'yu ise avukatları Tolgay Güvercin temsil etti.

Duruşmada esas hakkındaki görüşünü açıklayan İstanbul Cumhuriyet Savcısı Kasım İlimoğlu, Halkın Gazetesi Birgün'ün 10 Ağustos 2008 tarihli sayısında PKK terör örgütü yöneticilerinden Murat Karayılan ile yapılan röportaja yer verdiğini belirterek, Anayasanın 25, 26 ve 28. maddeleri ile Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin (AİHS) 10. maddesine göre gazetecilik faaliyeti kapsamında yapılan röportajların kabul gören ifadelerle sınırlı olmayıp, toplumda kabul görmeyen aykırı düşünceleri de içerebileceğini, ifade özgürlüğünün aykırı düşüncelerin ifade edilmesine olanak tanıması gerektiğini bildirdi.

Savcı İlimoğlu, suça konu röportajın gazetecilik kapsamında yapıldığını, soruların şahsın düşüncelerinin alınmasına yönelik olduğunu ve röportajın basın-düşünce özgürlüğü kapsamında değerlendirilmesi gerektiğini öne sürerek, suçun yasal unsurlarının oluşmaması gerekçesiyle tüm sanıkların beraatlerine karar verilmesini istedi.

Savcılık mütalaasına karşı diyecekleri sorulan Hakan Tahmaz ile diğer sanıkların avukatı Tolgay Güvercin, savcının esas hakkındaki görüşüne katıldığını belirterek, beraat kararı verilmesini talep etti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...