Gaziantep'te, siyasi partiler sokaklara bayrak ve afiş asmama kararı aldı.

Alınan karar göre, bayrak ve afişler, yalnızca seçim koordinasyon merkezleri ile parti binalarına asılabilecek.

AK Parti Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Fatma Şahin, bu kararı NTV canlı yayınında değerlendirdi.

Rastgele asılan bayrak ve afişlerin kentte görüntü kirliliğine neden olduğunu dile getiren Şahin, "Gaziantepli zaten kararını vermiş, bayrak sayısına göre mi kararını değiştirecek" ifadesini kullandı.

Şahin, Gazianteplilerin de karardan memnun olduğunu söyleyerek, "80 ile örnek olduk" dedi.

'45 Dakika'da Mehmet Barlas'ın konuğu olan eski Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Şahin'in açıklamalarından satır başları şöyle:

"Gaziantep'te çok şey değişti ve değişmeye devam edecek. Kentin sanayi ve kültürel dokusu ortaya çıktı. Başkanımızın getirdiği noktayı daha da yukarı taşıyacağız. Gazi şehir ihracat vb rakamlara göre tüm Türkiye'den daha hızlı büyüyor.

3 yıl oldu Suriyeli misafirlerimizin şehrimize gelmesi. Ne zaman gidecekleri de belli değil. Bununla ilgili bir çalışma yapıldı. En büyük sorunlarımızdan biri konut sorunu. Çok fazla konut inşa etmemiz gerekiyor. Birlikte yaşamayı normalleştirmemiz gerekiyor. Başka şehirlerde olduğu gibi 'gelin ne haliniz varsa görün' demiyoruz.

Dilenci sayısı çok az. Sosyal yardımlar söz konusu. İlgili bakanlarımızla yaptığımız çalışma sonrası bunu daha da güçlendireceğiz. Burada Arapça bilen doktor ve öğretmenler de var. Bunlarla ilgili açığı da bu gruplarla karşılayacağız. Bizim belediyecilik anlayışımız, yol, su, elektriği çoktan geçti. İnsan ve sosyal devlete odaklanıyoruz.

Bizim 20 yıllık yerel yönetim tecrübemiz var. Türkiye'de 414 bin kişiye asgari ücret desteği veriyoruz. Tematik yardımlar yapıyoruz. Alanları belirledik. Bunlardan birisi eşi vefat edenlerle ilgili. Bir kadın yardıma muhtaç duruma düştüğüne hemen tespit ediyoruz. Kız çocuklarına da erkek çocuklardan daha fazla öğrenim desteği veriyoruz.

Kızlarımızın okullaşmasında yüzde 98'i bu şekilde yakaladık. Belediyenin kurumsal ve teknolojik alt yapısını hazırladık. Çalışan ailelerin en büyük sorunu çocukları. Çalışan kadınların kreş ve çocuk bakımlarıyla ilgili desteği beklemeden yapabilirim. Kadın yardıma muhtaçsa ben onu destekleyebilirim.

Önceliğimizi buna koyacağız, toplumsal barış bundan geçiyor. Bu konularda 80 ile örnek bir çalışma ortaya koyacağız. Şehirde yaşamınızı kolaylaştıracak tüm bilgiler cebinize gelecek. Sosyal medyada da yer alacak. Vatandaşın istediği 3 günde yapılmazsa bu benim masama gelecek. Otokontrolü sağlayacağız.

Sanayi büyüdükçe çok fazla araç piyasaya çıkıyor. Bu iyi bir şey ama bunu yönetebilmek için yeni yollara ihtiyacımız var. Bunun için imar master planını uzmanlarla çalıştık. Yapamayacağımız hiçbir şeyin sözünü vermedik. Başbakanımızdan aldığımız siyasi ahlak bu şekilde. Stadyum alanına çok güzel bir meydan yapacağız.

Biz her yönden örnek bir şehiriz. Yaklaşık 10 gün önce valimizin başkanlığında, partilerin il başkanları hepimiz bir araya geldik. Sehirde yaptığımız gezilerde partiler arasındaki aşırı bayrak yarışından rahatsız olunduğunu gördük. Seçim beyannamemizde insan ve çevre dostu şehir olacağımızı belirtmiştik.

O zaman gelin bu söylemde kalmasın, icraatımızda da gösterelim dedik ve iktidar partisi olarak biz teklif ettik. Seçim bürolarının seçim koordinasyon merkezlerinin dışında herkes her yere bayrak asmaya çalışıyor. Bu doğru bir şey değil. Özellikle müziklerin aşırı bir şekilde yapılması gürültü kirliliğine neden oluyor.

Hem de Gaziantepli zaten kararını vermiş, bayrak sayısına göre mi kararını değiştirecek. Artık biz o konuda olgun ve farklı bir şehiriz. Siz de tamam diyorsanız imza altına alalım dedik. 80 ile örnek olalım dedik. 2 gün zaman verdik partilere bayrakların toplatılması için. Geriye kalanları da emniyet söylenen sınırların dışında bayrak varsa toplasın dedik. 80 ile de örnek olduk, vatandaş o kadar memnun ki.

Şimdi artık insanlar senin kaç bayrağın var demiyor. Sen başkan olunca ne değiştreceksin, projelerin neler diye soruluyor. Birinci sınıf bir demokrasi olacaksak bu buralardan geçecek. Biz de bu yönde örnek çalışma yaptık. Barış içine yarışı bu şehirde gösteriyoruz."