Gaziantep'te canlı bomba kendini patlattı: 3 polis şehit

Gaziantep'te DAEŞ'i yönelik hücre evi baskınında canlı bomba kendini patlatması sonucu 3 polis şehit oldu, 8 kişi yaralandı. Kaçan teröristler için başlatılan ikinci operasyonda yine canlı bomba kendini patlattı. Operasyonda örgütün il genelindeki faaliyetlerini planlayan ve canlı bomba hücrelerini yöneten sorumlusu Mehmet Kadir Cabel öldürüldü, 19 şüpheli gözaltına alındı.

Anadolu Ajansı 16.10.2016 - 13:10 | Son Güncelleme : 16.10.2016 - 17:44

Gaziantep'te canlı bomba kendini patlattı: 3 polis şehit

Gaziantep'te terör örgütü DAEŞ'e yönelik operasyonlar düzenlendi.

İlk operasyonda güvenlik güçlerinin bir eve operasyonu sırasında yakalanacağını anlayan terör örgütü üyeleri kendilerini patlattı.

Şahinbey ilçesine bağlı Güneykent Mahallesi'ndeki bir evde teröristlerin saklandığı ihbarı alan İl Emniyet Müdürlüğü Özel Harekat Şubesi ekipleri, bölgenin giriş ve çıkışlarını zırhlı araçlarla kapattı. Daha sonra belirlenen eve giren ekiplerin çalışması sırasında terör örgütü DEAŞ üyeleri kendilerini patlattı.

Patlama nedeniyle 3 polis şehit olurken, 4'ü Suriyeli 8 kişi de yaralandı.

Gaziantep Valisi Ali Yerlikaya, olay yerine giderek yetkililerden bilgi aldı. Vali Yerlikaya, bir süreden beri Alevi Kültür Derneğine yönelik "canlı bomba" saldırısı yapılacağı ihbarı bulunduğunu, ekiplerin buna yönelik çalışması sırasında terör örgütü DEAŞ'ın hücre evinin tespit edildiğini söyledi.

Operasyon için harekete geçen ekiplerin çalışması sırasında teröristlerin kendilerini imha ettiğini ifade eden Yerlikaya, "Maalesef 3 polisimiz şehit oldu, 4'ü Suriye uyruklu 8 kişi yaralandı." dedi. Vali Yerlikaya, kentin huzur ve güvenliği için DEAŞ, PKK ve FETÖ terör örgütlerine yönelik çalışmaların büyük bir kararlılıkla süreceğini vurguladı.

İKİNCİ OPERASYONDA DA CANLI BOMBA KENDİNİ PATLATTI

Şahinbey ilçesine bağlı Beşyüzevler Mahallesi'nde terör örgütü DEAŞ'ın hücre evine sabah gerçekleştirdikleri operasyonun ardından görgü tanıklarının ifadeleri doğrultusunda soruşturmayı derinleştiren İl Emniyet Müdürlüğü ekipleri, patlamanın ardından teröristi yakalamak için çalışma başlattı.

Şehitkamil ilçesindeki bir binada teröristin izine rastlayan ekipler, operasyona başladı. Özel harekat ekiplerinin katıldığı operasyonun yapıldığı binadan patlama sesi duyuldu. Operasyonda bir canlı bombanın kendini patlattığı öğrenildi.

DAEŞ'İN KİLİT İSMİ ÖLDÜRÜLDÜ

Operasyonlar kapsamında, örgütün il genelindeki faaliyetlerini planlayan, lojistik destek sağlayan ve canlı bomba hücrelerini yöneten sorumlusu Mehmet Kadir Cabel, etkisiz hale getirildi; 2 çocuğu ve eşi sağ ele geçirildi.

VALİ: 19 ŞÜPHELİ GÖZALTINDA

Operasyonlarla ilgili basın toplantısı düzenleyen Gaziantep Valisi Yerlikaya, terör örgütü DEAŞ’a yönelik operasyonlara ilişkin, "19 şüpheli gözaltına alındı, bir depo içerisinde poşetlenmiş 15 kilogram TNT ve 9,5 kilogram anti tank mayını ele geçirildi." dedi.

Sayfa Yükleniyor...