Gaziantep'te patlama: 7 ölü

Gaziantep'te bir fabrikada meydana gelen patlamada, 7 işçi hayatını kaybetti, 7 işçi de yaralandı.

30.01.2013 - 11:29

Gaziantep'te patlama: 7 ölü

Gaziantep 4'üncü Organize Sanayi Bölgesi'ndeki Güneydoğu Galvaniz tesislerinde kazan dairesinde çalışma yapıldığı sırada buyük bir patlama oldu.


Patlamanın ardından bölgeye çok sayıda itfaiye aracı ve ambulans gönderildi.

Olayda 7 işçi hayatını kaybederken, 7 işçi de yaralandı.

Hastaneye kaldırılan yaralılardan kimlikleri belli olanların isimleri şöyle: Ayhan Keklikçi, Ali Uzunlar, Ertuğrul İnan, Mehmet Karakaya, Memik Göğüş, Faik Çetin ve Mahmud Abdullah.

Patlamanın, buhar kazanın gaz basıncı ve ısı yükselmesi sonucu meydana geldiği tahmin ediliyor.

Bu arada, patlamanın etkisiyle camları kırılan fabrikanın bazı bölümleri de çöktü.

'İNŞALLAH BİR DAHA YAŞAMAYIZ'
Olay yerine gelen Gaziantep Vali Vekili Mevlüt Kurban ve Gaziantep Sanayi Odası (GSO) Yönetim Kurulu Başkanı Adil Konukoğlu incelemelerde bulundu.

Vali Vekili Mevlüt Kurban ve GSO Yönetim Kurulu Başkanı Adil Konukoğlu, hayatını kaybedenlere başsağlığı, yaralılara ise geçmiş olsun diledi.

Vali Vekili Kurban ''Patlamanın, buhar kazanlarının basıncının muhtemelen çok yüksek yükselmiş olmasından kaynaklandığını tahmin ediyoruz'' diye konuştu.

Olayda hayatını kaybedenlerin ''görev şehidi'' olduğunu ifade eden Konukoğlu da şöyle konuştu: ''Alınan tüm önlemlere rağmen ne yazık ki bazen bu tür kazalar oluyor. Olaydan derin üzüntü duydum. İnşallah bu tür olayları bir daha asla yaşamayız.”

PATLAMA ANINI ANLATTI
Patlama sırasında fabrikanın ikinci bölümünde çalıştığını belirten Fatih Karakahraman isimli işçi, büyük bir gürültü duyduklarını söyledi.

Karakahraman, “Patlamayla bütün camlar aşağı indi. Olay yerine gittik, yerde ölü ve yaralılar vardı. Yüreğimiz elimize geldi. Bu çok zor bir şey, Allah kimsenin başına vermesin'' dedi.

Bu arada, patlamayı duyan işçilerin yakınları da fabrikaya geldi. Olay yerine girmeye çalışan işçi yakınlarını, polis yatıştırmaya çalıştı.

BAKAN YERİNDE İNCELEDİ
Olay yerine gitmeden önce NTV’ye patlamayla ilgili bilgi veren Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, hayatını kaybeden işçiler için başsağlığı diledi.

Fabrikanın iki yıllık olduğunu dile getiren Bakan Şahin, “Buhar kazanında basınç yükselmesi nedeniyle patlama meydana geldi” dedi.

Kendisinin Kimya Mühendisi olduğunu ve 15 sene Organize Sanayi Bölgesi’nde çalıştığını hatırlatan Şahin, şöyle konuştu:

“Risk alanı yüksek bir alan. Makineden kaynaklı arıza olabilir. İhmale dayalı farkedilmemiş bir arıza da olabilir. Teknik raporun hazırlanması lazım. Fabrikanın ne zaman denetlendiğine ilişkin bilgileri halkımızla paylaşacağız.”

Olay yerinde inceleme yapan Fatma Şahin, “Yapılması gereken ne varsa takipçisi olacağız” diye konuştu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...