Gaziantep’te suç çetesi çökertildi

Gaziantep'te, bir suç örgütüne yönelik düzenlenen operasyonda, aralarında örgüt liderinin de bulunduğu 9 kişi yakalandı.

Haberler - Anadolu Ajansı 27.08.2010 - 11:58

Gaziantep Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü Gasp Büro Amirliği ekipleri, kent merkezinde bazı iş adamları ile esnaftan zorla haraç isteyen, silahlı gasp ve çeşitli suçlar işledikleri belirlenen bir çeteyi belirledi.

Çetenin lider ve üyelerinin kimliğinin belirlenmesinin ardından, ''Gürz 27'' adlı operasyon başlatan ekipler, sabah erken saatlerde, 13 adreste arama yaptı. Arama sırasında, örgüt lideri olduğu öne sürülen Mehmet P, yardımcısı Fevzi Ç. ile örgüt elemanları Sadık K, Resul H, Murat B, Ahmet F, Gökhan K, Mehmet H. ve Yaşar S. yakalandı.

Yakalanan zanlıların ev ve iş yerlerinde yapılan aramada, tabanca, av tüfeği, çok sayıda tabanca mermisi, av bıçağı, gürz, Tapu ve Kadastro Müdürlüğü'ne ait 68 boş tapu senedi, bir miktar esrar ve çeşitli kişilere zorla imzalatıldığı sanılan 26 senet ve tapu fotokopileri ele geçirildi.

Emniyet Müdürlüğünde gözaltına alınan 9 zanlının, yapılan sorgusunda, 6 iş adamından zorla alındığı belirlenen yaklaşık 50 bin TL paranın bankada bulunduğu tespit edildi. Zanlıların ayrıca, bazı iş adamları ile esnafa zorla senet imzalattıkları, haraç istedikleri, silahlı gasp yaptıkları, iş yeri kurşunladıkları ve adam yaraladıkları belirlendi.

Gözaltındaki zanlılardan bazılarının, gasp, adam yaralama, suç örgütü kurmak ve üye olmak gibi çeşitli suçlardan sabıka kayıtlarının bulunduğu tespit edildi.

Emniyetteki işlemlerin ardından çete lideri ve örgüt üyelerinin, ''Suç işlemek amacıyla örgüt kurmak, çıkar amaçlı suç örgütüne üye olmak, örgüt faaliyetleri kapsamında gasp, silahla adam yaralama, iş yeri kurşunlama, genel güvenliği kasten tehlikeye düşürmek ve mala zarar vermek'' suçlardan adliyeye sevk edilecekleri bildirildi.

Sayfa Yükleniyor...