‘Gazi’de kahvehanenin taranacağı biliniyordu’

"Ergenekon" davasında gizli tanık "Gurbet", Gazi Mahallesi'nde kahvehanenin taranması olayının önceden bilindiğini savundu. Gizli tanık ayrıca Hasan Ocak'ın konuşmaması için öldürüldüğünü de öne sürdü.

Anadolu Ajansı 11.05.2012 - 15:54

‘Gazi’de kahvehanenin taranacağı biliniyordu’

''İrtica ile Mücadele Eylem Planı'' ve birinci ''Ergenekon'' davalarının ikinci ''Ergenekon'' davasıyla birleştirilmesinin ardından yeni davanın duruşması İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü.

Silivri Ceza ve İnfaz Kurumları Yerleşkesi'nde oluşturulan salonda görülen duruşmaya CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay, emekli Tuğgeneral Veli Küçük, eski Özel Harekat Dairesi Başkanvekili İbrahim Şahin, gazeteci Tuncay Özkan ve emekli Yüzbaşı Muzaffer Tekin'in de aralarında bulunduğu 38 tutuklu sanık katıldı.

Eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ, emekli Orgeneral Hurşit Tolon, CHP Zonguldak Milletvekili ve Başkent Üniversitesi eski Rektörü Prof. Dr. Mehmet Haberal, emekli Orgeneral Hasan Iğsız, emekli Tuğgeneral Levent Ersöz, emekli Albay Dursun Çiçek ve Sedat Peker ile duruşmalardan men cezası verilen İşçi Partisi (İP) Genel Başkanı Doğu Perinçek ve Osman Yıldırım'ın da aralarında bulunduğu 23 tutuklu sanık katılmadı.

''Odatv'' davası kapsamında tutuklu yargılanan bu davanın tutuksuz sanığı Yalçın Küçük ile tutuksuz yargılanan Hayri Bildik ve Erkut Ersoy da duruşmada hazır bulundu.

Duruşmada, dinlenilen ''gizli tanık Gurbet'' MLKP terör örgütünün kurucularından olduğunu belirterek, 12 Mart 1995 yılında Gazi Mahallesi'nde meydana gelen olaylarla ilgili açıklamalarda bulundu.

Gizli tanık, 30 yıldır örgütsel faaliyetlerde bulunduğunu, 1994 yılında MLKP'yi kurduklarını, 1998 yılında da örgütten ayrılarak yurt ışına yerleştiğini anlattı.

‘KAHVENİN TARANACAĞI BİLİNİYORDU’
Gazi Mahallesi'nde kahvehanenin taranmasıyla meydana gelen olayların kontr-gerilla eylemi olduğunu düşündüğünü ifade eden gizli tanık, ''Gazi olaylarından sonra MLKP olarak yaptığımız değerlendirmelerde bazı karanlık noktaların olduğu ortaya çıkmıştı. Kahvenin taranacağının önceden MLKP Gazi örgütlenmesi tarafından bilinmesine rağmen, Gazi dışındaki hiçbir üst düzey yöneticinin bu durumdan haberdar edilmemiş olması, bu karanlık noktalardan en belirginiydi'' dedi.

‘AÇIĞA ÇIKMAMASI İÇİN HASAN ÖLDÜRÜLDÜ’
Gizli tanık ''Gurbet'', Gazi olaylarının ardından 17 yıl önce cesedi kimsesizler mezarlığında bulunan Hasan Ocak'ın MLKP'nin il yönetiminde olduğunu belirterek, Gazi Mahallesi örgütlenmesinden sorumlu olan Ocak'ın, olayların hemen ardından örgütün üst düzey sorumlularını bilgilendirdiğini anlattı.

Ocak'ın, Gazi Mahallesi'ne saldırı olacağı duyumunu aldıktan sonra acil müdahale için bildiri kaleme aldığını ifade eden gizli tanık, partinin merkez komitesi adına bunu dağıttığını, bu bilgiyi örgütün üst yönetimiyle paylaşmadığını kaydetti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...