Cumhuriyet Meydanı'nda, düzenlenen silahlı saldırıda Gazi Polis Merkezi'nde görevli bir polis memuru şehit oldu. 2 vatandaş yaralandı.

Olaya ilişkin 1 kişi üzerindeki el bombası ve silahla yakalandı.

Olay yerine gelerek bilgi alan İstanbul Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın, ''Bir polis memurumuz terörist tarafından başına ateş edilmek suretiyle şehit edildi. Terörist de ateş edip kaçarken 3 vatandaşımız yaralandı. Kaçarken yine polis tarafından ele geçirildi. Üstünde bir silah ve bir el bombası çıktı'' dedi.

Şehit olan polis memurunun 32 yaşındaki Mücahit Daştan olduğu öğrenildi. Taşdan, görevli olduğu Gazi Polis Merkezi'nden bir görev üzerine Gaziosmanpaşa Adliyesi'ne giderken adliye binasına 50 metre kala kadın saldırganın silahlı saldırısına uğradığı açıklandı.

Kadın saldırganın çevreye ateş ederek kaçma girişiminde bulunması üzerine olay yerinde bulunan 2 vatandaş da yaralandı. Yaralı vatandaşlardan birisi ayakta tedavi edilirken Mustafa Ülgen ve Hüseyin Kütüklü olay yerine gelen ambulansla hastaneye kaldırıldı.

Polis ekiplerinin olay yerindeki incelemesi sürüyor.

'BAŞINDA VE SIRTINDA 5 KURŞUN VARDI'
Bu arada yaralıların kaldırıldığı Avrupa Şafak Hastanesi Başhekim Yardımcısı Genel Cerrahi Uzmanı Dr. Fikret Sancak, ''Polis memurunun genel durumu kötüydü. Başında ve sırtında olmak üzere 4-5 kurşun giriş-çıkışı vardı. Acil odasında müdahale yaptık. Birkaç kez kalbi durdu, çalıştırdık. Tüm müdahalelere rağmen kurtaramadık, başımız sağ olsun'' dedi.

Mustafa Ülgen ve Hüseyin Kütüklü adlı vatandaşların da olay sırasında bacaklarından ve ayak bileklerinden yaralandığını aktaran Sancak, yaralıların tedavilerinin sürdüğünü, durumlarının iyi olduğunu belirtti.

Sancak, silahlı saldırıya tanık olan Saliha Kaya adlı vatandaşın da olayın etkisiyle şoka girdiğini, bu vatandaşa da ayakta tedavi uygulandığını kaydetti.